Siyaset

Günün fotoğrafı Türkiye’den


Siyaset

Meclis’te AK Parti ve HDP’lilerin yumruklaştığı akşam çekilen kare, Reuters tarafından günün fotoğrafları arasına seçildi.HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü’nün dün akşam Meclis’te “Kolluk kuvvetleri tarafından katledilen tüm sivilleri, çocukları anıyorum” demesiyle başlayan tartışma yumruklu kavgaya dönüşmüş, bazı AK Parti milletvekilleri Encü’ye ‘terörist’ diye bağırmıştı. TBMM’de çekilen üç fotoğrafı dünyaya geçen Reuters haber ajansı, aralarından birini günün fotoğrafları arasında gösterdi.

TBMM Genel Kurulu’nda dün akşam Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı görüşüldü. HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü söz alıp kürsüye geldi, Encü’nün sözlerine iktidar partisi milletvekilleri “Kolluk kuvvetleri katletmez” diyerek tepki gösterdi.

Encü ise konuşmasına son 4 ayda kolluk kuvvetlerinin şiddetine maruz kaldıklarını, insanların, gözlerinin önünde kolluk kuvvetleri tarafından katledildiğini söyleyerek devam etti. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın Encü’yü uyardı, kolluk kuvvetlerinin terörle mücadele ettiğini ifade etti.

‘SENİN HAPİSHANEDE OLMAN LAZIM’

“Burada dile getirdiğimiz gerçekler sizlerin hoşuna gitmeyebilir” diyen HDP milletvekiline, AK Parti’li milletvekilleri “Dünyanın hiçbir parlamentosunda böyle bir konuşma olamaz. Senin hapishanede olman lazım” sözleriyle tepki gösterdi. Bir AK Parti’li millletvekilinin ‘teröristler dışarı’ dediği duyuldu.

Bu arada AK Parti milletvekilleri ön sıralara doğru yürüdü, Encü ise “Siz beni, seçilen bir insanı terörist olarak itham  edemezsiniz. Haddinizi bilin. Sizden korkmuyoruz” diye karşılık verdi.

AK Parti milletvekilleri bu kez kürsüye doğru yürüdü, kavganın büyümesi üzerine birleşime ara verildi. 

Arada, AK Parti’li milletvekilleri ile HDP milletvekilleri arasındaki kavga yumruklaşmaya kadar vardı. MHP ve CHP’lilerin ayırmaya çalıştığı kavgada AK Parti’li Nevzat Ceylan Encü’nün oturduğu sıraya kadar gelerek üzerine yürüdü. Ceylan’ı engellemek isteyen HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve bazı HDP’li kadın milletvekilleri arada kaldı.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/gunun-fotografi-turkiye-den/siyaset/detay/2235515/default.htm