Bağımsız Özel
Giriş Tarihi : 09-05-2022 19:45

2021 KPSS İçin Atama Sözü Verilen Öğretmen Adayları 68 Gündür Bekliyor!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öğretmen adaylarına verdiği " atama olacak" sözünün üzerinde 68 gün geçti. Bu süreçte öğretmen adayları seslerinin duyulması için sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

2021 KPSS İçin Atama Sözü Verilen Öğretmen Adayları 68 Gündür Bekliyor!

2022 yılının ocak ayında gerçekleştirilen 15 bin öğretmen atamasının hemen ardından yeni öğretmen ataması yapılacağına dair açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den gelmişti. Ancak o günün üzerinden 68 gün geçti. 4 aydır atama takvimi ile alakalı hiçbir bilgi gelmedi. 2022 yılı için öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına dair devlet erkânından resmi bir açıklamanın gelmemesi öğretmen adaylarının tepkisini çekmeye devam ediyor. Atama bekleyen öğretmenler MEB’den atma tarihi ile ilgili net bir bilgi verilmesini, bekletilmenin hatta gündeme dahi gelmeyen 2022 yılı atamalarıyla ilgili öncelikle atama takviminin açıklanmasını dört gözle bekliyor.

Öğretmen adayları, 2022 yılında gerçekleşmesi planlanan atamaların ne zaman yapılacağını merakla bekliyor. Bilindiği gibi yılın ilk öğretmen ataması 31 Ocak'ta yapılmıştı. 2022'deki ilk atamada toplam 15 bin öğretmen atandı. Atanamayan öğretmen adayları ise ikinci atamanın ne zaman yapılacağına dair resmi açıklamayı bekliyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen ataması ile ilgili gerçekleştirdiği son konuşmasında şu ifadeler yer vermişti: Öğretmen ataması yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çok fazla gençlerimizi bekletmeden güzel haberleri paylaşırız. Şu an çok detaya girmiyorum ama ‘atama olmayacak’ spekülasyonunu ortadan kaldırmış olalım. Atama olacak”

Bakan Özer'in atama olacağına dair konuşmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen özellikle sosyal medyada Bakan Özer'e tepkiler, giderek büyüyor. Seslerinin duyulması için sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden düşüncelerini ifade eden atama bekleyen öğretmen adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Eğitim Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atama Sözünü Hatırlattı

CHP Ankara Milletvekili ve Eğitim Sen'in Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü hatırlatarak şunları söyledi: “Günler geçti, aylar geçti atanmayan öğretmenlere verilen sözler unutuldu. Bi unutmadık ve unutturmayacağız.”

Atamalar Takvime Göre Yapılmalı!

EĞİTİM GÜCÜ SEN -Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat ise atama bekleyen öğretmenler adına yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan, öğretmen atamaları sistematik bir programa ve önceden belirli takvime göre yapılmalı,öğretmenler belirsizlik içinde bırakılmamalıdır.”

Atma bekleyen öğretmenlerin Twitter üzerinden dile getirdiği tepkilerden bazıları ise şöyle:

“Öğretmenlerin uykusuz gecelerinin, verdikleri emeklerin, aldıkları yüksek puanların ve Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in verdiği sözün karşılığı olan atama ne zaman duyurulacak?

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Herkese iş var dediniz. Öğretmen mesleğine kavuşmak için gün sayıyor. Bugün söz verileli 68 gün oldu Sizlerden duyuru bekliyoruz.”

“2021 KPSS öğretmen atamasi sözü verildi Aylar geçti halen takvim açıklanmadı. Neyi bekliyorsunuz? Spekülasyonlar artık bitirilmelidir.”

 

Mehmet SezerMehmet Sezer