Analiz
Giriş Tarihi : 28-02-2022 14:41   Güncelleme : 28-02-2022 14:41

2022'de FinTech Hangi Trendleri İzlemeli

2022, teknolojinin merkezde yer alması ve toplumun her kesiminde değişikliklere yol açması nedeniyle bir dizi büyük beklenti ve biraz da endişeye yol açtı

2022'de FinTech Hangi Trendleri İzlemeli
2022, teknolojinin merkezde yer alması ve toplumun her kesiminde değişikliklere yol açması nedeniyle bir dizi büyük beklenti ve biraz da endişeye yol açtı. 2022'de FinTech için gerçekleşmesini bekleyebileceğimiz 5 büyük trend var: nakitsiz toplum; şimdi al, sonra öde; gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme uygulamaları; sadece dijital bankacılık; ve hızla büyüyen algoritmik ticaret teknolojisi . Özellikle, değişikliklerin neredeyse tamamı, COVID-19 karantinalarının ekonomik sonuçları ve 2021'i karakterize eden ekonomik yavaşlamalar tarafından körüklendi.

Nakitsiz toplum

Gittikçe daha fazla insan evde kaldıkça ve evlerinin dışındaki dünyayla bilgisayarlar aracılığıyla etkileşime girdikçe, dijital para kral oldu . Artık bizim için neredeyse her hizmeti bir ücret karşılığında yaptırmamıza izin veren çok sayıda uygulama var (ör. bakkal alışverişi, yemek teslimatı, ürün siparişi). Ayrıca, insanlar insan teması ve COVID-19 varyantlarının yayılması konusunda temkinli olmaya devam ettikçe, giderek daha az insan nakitle uğraşmak istiyor. Bunun yerine kredi kartları, banka kartları, cep telefonu uygulamaları ve PayPal gibi çevrimiçi ödeme sistemleri tercih edildi. Yaklaşan bu yeni normun yaygınlığını ölçmek için, 2021'deki bazı önemli ilklere bakalım. Almanya'da ilk kez, nakitsiz işlemlerin değeri nakit işlemleri aştı. Mobil ödeme uygulaması WeChat'in ülkesi Çin'de, çoğu insan nakit kullanmaz, cep telefonlarında bir uygulama ile ödeme yapar. Ayrıca, anakara Çin, şu anda anakara Çinli tüketicilerin sadakati için agresif bir şekilde rekabet eden dijital gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme uygulamalarının savaş alanı haline geldi. Son olarak, BNPL programları dünyayı sardı ve dünyada en sık kullanılan dijital ödeme uygulamalarından biri haline geldi.

Şimdi Al, Sonra Öde

Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) , tüketicilerin bir perakendeciden mal ve hizmet satın almak için ihtiyaç kredisine başvurmasını ve dakikalar içinde dijital ihtiyaç kredisini onaylamasını sağlayan bir programdır. Bu krediler, tüketicilerin mal ve hizmetleri anında satın almalarını ve daha sonra bütçelerine uygun bir taksit planı kullanarak ödemelerini sağlar. 2021'de birçok kişi finansal istikrarsızlık yaşadığı ve fon sıkıntısı çektiği için bu hizmetler patladı. BNPL ayrıca kredi geçmişi çok az olan veya hiç kredi geçmişi olmayan, kötü kredi, sınırlı veya hiç çalışma geçmişi olmayan, varlıkları olmayan ve sınırlı finansal rezervleri olan kişilere de hitap ediyor. . Ayrıca, banka kredisi veya kredi kartı almayan kişiler BNPL kredisi için kolayca onay alabilirler. Çok sayıda insan hala finansal istikrarsızlıkla karşı karşıya olduğu ve 2021 mali sıkıntılarından kurtulamadığı için bu programların büyümeye devam etmesi bekleniyor. Ayrıca, kredilerin kolaylıkla alınabilmesi, onları şimdi bir şey satın almak isteyen ve ödeme gününe veya kendi fonlarını kullanarak satın almak için yeterli para biriktirdikleri bir zamana kadar beklemek istemeyen kişiler için özellikle çekici kılmaktadır. Ve tüccarlar buna bayılıyor! Yerinde satış yapabilir ve satışlardan elde edilen geliri anında bankaya yatırabilirler. Bu nedenle, tüketiciler tarafından daha fazla BNPL programının başlatılmasını ve yutulmasını bekleyin.

Gerçek Zamanlı Sınır Ötesi Ödeme Uygulamaları

Blok zincirlerin ve sınırsız kripto para birimlerinin büyümesi, dijital finansta daha büyük yenilikleri teşvik etti. Tıpkı blok zinciri işlemlerinde olduğu gibi, gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme uygulamaları , bir cep telefonu uygulaması kullanarak göndericiden farklı bir ülkedeki alıcıya hızlı bir şekilde para aktarabilir. Bu işlemler banka havalesi gibi günler yerine dakikalar alır. Ayrıca çok daha ucuzdurlar, reddedilme olasılıkları daha düşüktür, evrak gerektirmez ve alındıktan hemen sonra kullanılabilirler. ABD'de işletmelerin %40'ı bu uygulamaları zaten kullanıyor. Asya'ya gelince, gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme uygulamaları, Çin anakarasına sorunsuz, ucuz ve hızlı bir şekilde para göndermek isteyen kişilerin ilgisini ve sadakatini yakalamak için agresif bir şekilde rekabet ediyor. Uygulamalar 2022'de tüketiciler ve işletmeler tarafından daha yaygın olarak kullanılmaya başlandıkça, bir yerden diğerine para göndermenin tercih edilen yolu olmalarını bekleyebilirsiniz.

Yalnızca Dijital Bankacılık

Yalnızca Dijital bankacılık (diğer adıyla neo bankacılık) yeni değil. Yıllardır kesinlikle çevrimiçi bankalar var (örneğin, NEAT, Orange). Aradaki fark, bankacılık düzenlemelerinin birçok ülkede gevşetilmesi ve şirketlerin artık bankacılık hizmetleri sağlamak için blok zinciri ve kripto kullanıyor olmasıdır . Şirketler, bir tuğla-harç bankasıyla neredeyse aynı hizmetleri gerçekleştiren blok zinciri tabanlı yalnızca dijital bankacılık platformları başlattı. Ayrıca, bu platformlardan bazıları müşterilerine kripto para birimi ve itibari para birimi hizmetleri sunmaktadır. Sektör 2020'de 30 milyar ABD dolarından fazla değere sahipti. Yalnızca dijital bankaları kullanan müşteriler şunları yapabilir:
  • fiat para birimi veya kripto jetonları kullanarak ödeme yapın;
  • bankacılık platformunda kripto jetonları satın almak için fiat para birimini kullanın;
  • bankacılık platformunda fiat para birimi için kripto jetonlarını kullanın;
  • işlemler için birden fazla itibari para birimi kullanın;
  • bankacılık platformunda bir itibari para birimini diğerine dönüştürmek;
  • bankacılık platformunda kripto jetonlarını değiştirin ve
  • pasif gelir elde etmek için kripto jetonlarını stake edin.
Bu bankalar, kripto meraklıları, sınır ötesi işlemlerde bulunmak isteyen insanlar ve banka hesabı olmayan nüfus arasında popülerdir. Banka hesabı olmayan küresel nüfusun, yalnızca dijital bankaların kullanabileceği yaklaşık 1 trilyon ABD doları satın alma gücü var. Bu nedenle, bu bankaların hizmetlerini agresif bir şekilde kendilerine pazarlamasını bekleyin. Sektör gözlemcileri, yalnızca dijital bankacılığın önümüzdeki birkaç yıl içinde %47,7'lik bir bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) sahip olmasını bekliyor.

Algoritmik Ticaret

Algoritmik ticaretin 2022'de gelişen bir iş olmasına bakın. 2021'de, dünya genelindeki borsalar, erken COVID-19 karantinalarının ardından azalan ekonomik faaliyete yanıt olarak ciddi şekilde düştüğünde bazı hıçkırıklar yaşandı. Bu sorunu çözmek için şirketler devreye girdi ve algoritmaları düzeltti. Artık çok çeşitli ekonomik senaryolar altında çalışabilirler ve daha geniş bir tetikleyici yelpazesi kullanarak işlemleri daha iyi gerçekleştirebilirler. Örneğin, piyasadaki artan ve azalan likiditeyi değerlendirmek ve daha fazla sayıda piyasada fiyatları takip etmek için programlanmıştır. Kullanışlı olduklarına dair daha fazla kanıta ihtiyacınız varsa, bazı büyük ticaret şirketleri, otomatikleştirilmiş Python ticaret botlarının yardımıyla algoritmik ticaretin gücünü daha iyi anlayabilmeleri ve kullanabilmeleri için tüccarlarına ücretsiz Python kodlama sınıfları sundu . Algoritmik ticaret, ticaret programlarına girilen büyük veri kümeleriyle çalışmak için özellikle uygundur. Bu nedenle, büyük ticaret evleri ve finans kurumlarının 2022'deki büyümesini sürdürmesi bekleniyor.
AdminAdmin