Sağlık
Giriş Tarihi : 09-05-2022 16:51   Güncelleme : 09-05-2022 17:06

Anksiyete Bozukluk ve Belirtileri Nelerdir?

Siz de ‘ya olmazsa, ya yapamazsam, ya işler ters giderse‘ gibi olumsuz ve karamsar düşüncelerin yarattığı kaygı hissine rağmen, yaptığınız işlerde her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayan kendini içten içe tüketen biri olduğunuzu düşünüyorsanız, Anksiyete(kaygı) bozukluğu hakkında bilgi edinmenizde fayda var. Peki, Anksiyete Bozukluk ve Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Bozukluk ve Belirtileri Nelerdir?

Hem sürekli daha iyisi olmak için çaba gösteren hem de içten içe kendinizi tüketen bir karaktere sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Anksiyete bozukluk rahatsızlığına sahip olabilirsiniz. Peki, Anksiyete nedir? Anksiyete Bozukluk belirtileri nelerdir? Ayrıntılar yazımızda.

Anksiyete, günlük hayatta kendinizi nedensiz ve engelleyemediğiniz bir şekilde sürekli huzursuz ve sıkıntılı hissetmenize neden olur. Yaygın anksiyete bozukluğuna sahip insanlar, bir tehdit unsuru olması gerekmeksizin, herhangi bir konudan dolayı gün içerisinde defalarca kez kaygı duygusuyla karşı karşıya kalabilirler. Yani bu yoğun ve uzun süreli kaygı hali, ortada somut bir sebep olmasa bile kendini gösterebilir. Aşırıya kaçan ve gerçeklikten uzak kaygılı olma hali ve yoğun hissedilen kaygı duygusu kişilerin günlük aktivitelerine ve diğer insanlarla olan ilişkilerine zarar verdiğinde anksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilir. Anksiyete Bozukluk gibi uzmanlık gerektiren hastalıklarda en doğru tanı ve tedavi için şahsen bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Anksiyete Bozuklukları nelerdir?

Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu, bulunduğu mevcut durumla ilgisi olmayan fakat sürekli endişe haline verilen addır.Panik Atak da ise bu durum aniden ortaya çıkar ve zaman zaman gerçekleşebilmektedir. Kökünde ölüm korkusu vardır kişide fiziksel anlamda bazı semptomlarla görülür. Bunlar;  terleme ve titremeler olabilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Toplum içinde kişi kendini ifade etmeten çok korkar ve kaygı hisseder. Bu durumlar kişide sosyal fobi olarak da isimlendirilebilir.

Belirli Fobiler: Bazı durumlara, nesnelere, olaylara ve canlılara karşı sebebi  olmayan korku endişe ve kaygı durumlarıdır.

Agorafobi: Kişinin kendini güvende hissettiği bir yerden ayrılma korkusu ve kaygısı şeklinde nitelendirilmektedir. Bu kaygı durumunu her işten eve ya da evden işe hatta dışarıya çıktığında yaşaması agorafobinin belirtisi olabilir.

Ayrılık Kaygısı: Kişinin ailesinden, sevdiği birinden ve bağlandığı herhangi bir şeyden sebep yaşadığı ayrılık korkusu olabilir. Ayrılık olmasa dahi kişi sürekli bu kaygı ve korku ile yaşamını sürdürür.

Anksiyete Belirtileri nelerdir?

Uyku problemi

Kalp çarpıntısı

Mide bulantısı

Nefes darlığı

Ağız kuruması

Panik, korku ve huzursuzluk

Endişeli hissetme hali

Ruhsal durumlarda değişkenlik

Sakin kalamamak

Baş dönmesini

Soğuk, terli, uyumuş ya da karıncalanan eller ya da ayaklar, şeklinde sayabiliriz.

Mehmet SezerMehmet Sezer