Bağımsız Gazete
HV
22 MAYIS Pazar 07:09

'Artık 4 yıllık döngü yok' - Bu hafta Bitcoin'de bilmeniz gereken 5 şey

Bitcoin, bu hafta sonu başka bir "Bart" tarzı fiyat artışından kaçınıyor, ancak ileriye dönük piyasadaki ruh hali nasıl? İşte dikkate alınması gereken beş potansiyel Bitcoin fiyat konusu.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-03-2022 11:36
'Artık 4 yıllık döngü yok' - Bu hafta Bitcoin'de bilmeniz gereken 5 şey

Bitcoin ( BTC ), makro ipuçları merakla stabilize olurken, geçici olarak daha güçlü bir temel üzerinde yeni bir haftaya başlıyor. Yakın zamana göre daha sakin bir hafta sonundan sonra, BTC/USD Şubat ayından bu yana en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirmeyi başardı ve 40.000 doların altında yakın bir düşüşün girebileceği endişelerini ortadan kaldırdı.

Bunun yerine, koşullar daha kısa zaman dilimlerinde daha yükseliş perspektifini desteklemeye başlıyor. Ama her zamanki gibi hiçbir şey kesin değil. Boğaların dirençle mücadele etmesi ve 42.000 $ 'ın hemen kuzeyindeki seviyelerden başlayarak onu desteğe çevirmesi gerekiyor - bu ay piyasa için “çok yakın ama şimdiye kadarki” bir durum.

Yine de inancın yeniden ısındığına dair işaretler, stabilcoin piyasalarındaki artan aktiviteden geliyor. Bu nedenle, gerçekten düşüş eğilimi, ileride ne olduğu konusunda artık çok az ve uzaktır. Küresel piyasalar haftalarca süren savaşa dayalı sinirlerin ardından mucizevi bir toparlanma yaşarken, Cointelegraph önümüzdeki hafta Bitcoin'i neyin etkileyebileceğine bir göz atıyor. Hisse senetleri artık savaşı umursamıyormuş gibi davranıyor Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz bu hafta sonu "çılgın" görünebilir , ancak görünüşe göre sadece bir ay içinde piyasalar devam eden Rusya-Ukrayna savaşını unutmaya başlıyor.

Önceki haftalarda oynaklığın ana tetikleyicisinin, yaptırımların şoku gelip gittikten sonra giderek daha güçsüz bir piyasa belirleyicisi haline geldiğini söylüyor. Etkileri tam olarak görünür olmaktan uzak olsa da, mevcut jeopolitik gerçeklik, şu anda Çin'deki politika değişikliklerine odaklanan hisse senedi piyasalarında giderek daha fazla fark edilmez hale geliyor. Çin hisse senetleri, hükümet baskısının ardından teknoloji hisselerinin öncülüğünde bu yıl sert bir darbe aldı, ancak Pekin'de istikrarı artırma yönünde görünen bir dönüş zaten istenen etkiyi gösteriyor. Asya'nın liderlik ettiği yerde, bu hafta Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor - piyasalar yükseliyor.

Ve Avrupa'nın Stoxx 600 örneğinde, savaşın neden olduğu kayıpları çoktan ortadan kaldırdı. Zschaepitz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Küresel hisse senetleri, Çin'deki teşvik dalgası potansiyeli ve aşırı satım hisse senedi fiyatları nedeniyle bu hafta mkt üst sınırında ~5 trilyon dolar kazandı" dedi . “Yatırımcılar Ukrayna'da devam eden savaşa ve artan oranlara aldırış etmedi. ABD 10y faizleri 10 baz puan artarak %2.15'e yükseldi.

Tüm hisse senetleri şu anda 112.4 trilyon dolar değerinde, küresel GSYİH'nın %133'üne eşit.” İyi haber devam ederse, dikkatler, fiyat gücü için potansiyel bir bahane olarak, Bitcoin'in hisse senedi piyasalarıyla, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki korelasyonuna geri dönecek.

Geçen hafta ticaret paketi Decentrader tarafından belirtildiği gibi, korelasyon paradigması henüz kırılmadı. Analist Filbfilb bir piyasa raporunda , "Rusya-Ukrayna ihtilafının dönem boyunca görülebilen yüksek bir korelasyonla başlamasından bu yana, fiyat hareketi eski pazarlarla birlikte hareket ediyor ve Bitcoin'in belirsiz zamanlarda riskten kaçan bir varlık olarak kaldığını gösteriyor" dedi.

Büyüyü bozmak için ne gerekir? Eski BitMEX CEO'su Arthur Hayes'e göre yatırımcıların bunu öğrenmek için önümüzdeki haftadan daha uzun süre beklemesi gerekebilir, ancak bunu kırmak gerekir. Geçen hafta yayınlanan bir Medium gönderisinde , “Gördüğünüz gibi, Bitcoin şu anda büyük teknoloji risk varlıklarıyla kalçaya bağlı” diye yazdı . “Nominal oranların yükseleceğine ve hisse senedi piyasasına ve ekonomik durgunluğa neden olacağına inanırsak, Bitcoin büyük teknolojiyi tuvalete kadar takip edecektir. Bu korelasyonu kırmanın tek yolu, Bitcoin'i değerli kılan şeyin anlatılmasıdır.

Yükselen nominal oranlar ve küresel stagflasyon karşısında altın için kükreyen bir boğa piyasası bu ilişkiyi bozacaktır.” Hangi çapraz galip gelecek? Bitcoin, haftalık grafiği bir ayın en yüksek kapanışına götüren etkileyici bir “yutan mum” ile haftayı bitirmeyi başardı. Piyasayı son dakikada güneye gönderme girişimlerine rağmen hala yaklaşık 41.000 dolar seviyesinde, en büyük kripto para Mart devam ederken daha sağlam bir temele sahip. Bununla birlikte, her şey göründüğü kadar basit değil ve gergin analistler hala olası bir zayıflık dalgasının gelmesinden endişe duyuyorlar.

Örneğin, güçlü kapanışa rağmen, Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den alınan verilere göre haftalık grafik yine de geçen hafta "death cross" olarak adlandırılan bir form gördü . Daha kısa bir zaman dilimi hareketli ortalama, daha uzun bir sürenin altına düştüğünde oluşur - normalde 200 dönemin altındaki 50 dönem, ancak bu durumda, 50 dönemin altındaki 20 dönem - bu tür grafik fenomenleri yaklaşmakta olan zayıflığı işaret etme eğilimindedir. 20 ve 50WMA (Bitstamp) ile BTC/USD 1 haftalık mum grafiği. Kaynak: TradingView Bununla birlikte, daha düşük zaman dilimleri yükseliş ipuçları olmadan değildir. Popüler Twitter hesabı BTCfuel'in belirttiği gibi , günlük grafikte 100-dönem hareketli ortalamaya saldıran BTC/USD iyimserlik nedenidir ve 2012'deki bir yapıyı taklit eder. Karşılaştırmalı grafiklerle birlikte “MA'ların altına düştükten sonra Bitcoin şimdi 100D MA'ya (kırmızı) meydan okuyor” dedi. "Bu, 2012'ye çok benzer şekilde düşüş eğiliminin gerçekleşmesinden sonraki 33 bar.

Bundan hemen sonra bir yükseliş çaprazı takip etmeli." 100DMA (Bitstamp) ile BTC/USD 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView “Yumuşak-yumuşak” yaklaşım, kesin olarak tanımlanmış direnç seviyelerine sahip bir aralıkta hareket eden bir piyasanın lehinedir. Gerçek bir trend değişikliği onaylanmadan önce bunlar sıkıca ezilmelidir.

Bu hafta sonu analist Matthew Hyland'ın görüşü buydu ve boğaları yenen ilk alan 42.600 dolar oldu. Analist, havanın uçmasını beklemeyi bırakın, diyor Cointelegraph'ın bildirdiği gibi, popüler fikir birliği, Bitcoin'in aslında sadece bu yıl değil, geçen yıl boyunca da yatay bir seyir izlediğini savunuyor. Çeşitli tanınmış yorumcular, aralığın sınırları olarak 29.000 $ ve 69.000 $ ile aradaki fiyat hareketinin sadece konsolidasyon olduğunu iddia ediyor.

15 ay sonra, Bitcoin'in en iyi bilinen özelliklerinden biri olan dört yıllık fiyat döngüsü bağlamında yeniden değerlendirilmesi gerekip gerekmediğine dair sorular soruluyor. Her 210.000 blokta bir – kabaca dört yılda bir – gerçekleşen blok sübvansiyonu yarılanmasına dayanarak, yarılanmaların tarihsel olarak fiyat performansı üzerinde öngörülebilir bir etkisi oldu. Örneğin, boğa piyasası zirveleri, yarılanmadan sonraki yıl gerçekleşti ve süreç yavaş yavaş tekrarlanmadan önce aşağı yönlü düzeltmeler yapıldı.

2021'in sonu, 2013 ve 2017'de tanık olunan aynı patlamayı göremediği için bu sefer kesin olarak farklı oldu. Popüler analist ve istatistikçi Willy Woo bu hafta, “Muhtemelen 'Son Döngü' tezinin ilk işaretlerinin gerçekleştiğini görüyoruz” dedi. “2019 dip seviyesinden bu yana nispeten kısa 3 boğa ve ayı piyasası ortaya çıktı. yani artık 4 yıllık döngü yok.” Woo'nun tezi, her bir yarılanma döngüsünün bir özelliği olarak üfleme tepesinin parçalanması etrafında dönüyor.

Bununla birlikte, düşüş eğilimi olmaktan çok, arz ve talep güçleri arttıkça fiyat hareketinin daha az tahmin edilebilir hale geleceğini söylüyor. Bu nedenle, BTC/USD'yi tüm zamanların en son zirvesine ve onu geçme potansiyeline karşı ölçmek, artık piyasa gücü veya kapasitesinin doğru bir tasvirini sağlamayabilir.

Kraken büyüme lideri Dan Held de dahil olmak üzere isimler tarafından savunulan sözde "süper döngü" ile benzer olsa da, herkes döngü tabanlı fiyat aşamalarının artık olmadığı konusunda hemfikir değil. "Pek katılmayın. 5. dalgadan bir parabolik/patlama alırsak, bunu takip eden eşit derecede agresif bir düşüş olacaktır.

Ancak genel olarak, evet, elbette zaman içinde daha yüksek dipler ve daha yüksek zirveler olmasını bekleyebiliriz, ”popüler Twitter hesabı Credible Crypto , Ekim ayında bu fikri açıkladığında Woo'ya yanıt verdi . Tether etkinliği boğaları heyecanlandırıyor Kripto pazarlarında yükselişin devam etme şansını değerlendirmek için stablecoin'lerin perde arkası hareketlerinden başka bir yere bakmayın.

Özellikle ABD doları stablecoin'leri ile etkileşimle ilgili olarak, bunlar pazarın aslan payını elinde tutuyor ve kriptoya olan genel ilginin önemli bir göstergesi.

Yörüngeleri şimdi açıkça yukarıyı gösteriyor. Zincir içi analitik firması Santiment tarafından açıklandığı gibi , geçen hafta iki gün, bu yıl veya geçen diğer zamanlardan daha aktif Tether ( USDT ) adresleri gördü. “Bitcoin 41 bin dolar civarında dalgalanırken, Tether kripto için büyük hareketlerin gelebileceğini gösteriyor” yorumunu yaptı.

AdminAdmin

YORUMLAR
Bağımsız Gazete
Boya Ustası