Bağımsız Gazete
HV
16 AĞUSTOS Salı 07:36

Bakan Selçuk: Tablet dağıtımı bu hafta başlıyor

[ad_1] Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çankırı’da bulunan Tüney Şehit Mehmet Demir Ortaokulu’nu ziyaret etti

Eğitim
Giriş Tarihi : 25-08-2021 12:24   Güncelleme : 25-08-2021 12:24
Bakan Selçuk: Tablet dağıtımı bu hafta başlıyor
[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çankırı’da bulunan Tüney Şehit Mehmet Demir Ortaokulu’nu ziyaret etti. İlk olarak okul bahçesinde oyun oynayan küçüklere birlikte rol alan Bakan Selçuk, hemen sonra okul içinde araştırmalarda bulunmuş oldu. Bakan Selçuk, araştırmaların arkasından okul bahçesine fidan diktikten sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuş oldu.
Konuşmasında başta Hatay olmak suretiyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki orman yangınlarının ciğerlerini yaktıklarını bildiren Bakan Selçuk, “Bugün bu yangınlardan dolayı mağdur olan tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. ‘Geleceğe bir nefes olsun’ diye. ‘Bir fidan dikelim’ diye, ‘bir fidan bağışlayalım’ şeklinde bir çağrımız oldu. Görüyorum ki; bu köy okulumuzda da Türkiye’nin her yerinde de bu çağrımıza güzel bir uyum söz mevzusu” ifadelerini kullandı.

"Tüm köy okullarımızın bugün ilkokulların, ortaokulların açılıyor olmasının luğu içindeyiz"
Bugün eğitim-öğretimin ikinci aşamasına 21 Eylül’den sonrasında geldiklerini dile getiren Bakan Selçuk, şunları kaydetti:
“Bildiğiniz şeklinde ilköğretim 1 ve okul öncesi aslına bakarsan açıktı, 2,3,4, 8 ve 12. sınıflarımızla hususi eğitim gereksinimi olan evlatlarımızın tüm kademelerindeki okulları ve tüm kademelerdeki köy okulları, ilkokullar ve ortaokullar olmak suretiyle bugün açılmış bulunuyor. Bu açılış sebebiyle de; bugün Çankırı’nın bir köy okulundayız ve hep beraber bu okulumuzdaki çocuklarımızla, öğretmenlerimizle birlikte bugünü yorumlayıp ‘bugün için neler yapabiliriz?’ sorusunun yanıtını arıyoruz. Burada güzel bir emek verme başlamış. Bu beni fazlaca mutlu etti. Köy okullarımızla ilgili geçtiğimiz yıldan beri fazlaca yoğun bir çalışmamız var. Köy okullarının geliştirilmesi ile ilgili son aşama yoğun emekler sürüyor, devam ediyor. Bu emekler çerçevesinde başka bir güzel emek verme daha söz mevzusu; biliyorsunuz ki köy okullarında talebe sayısına bakılmaksızın tüm köy okullarının açık kalması için bir mevzuat tedbiri aldık. Bu bağlamda da tüm köy okullarımızın bugün ilkokulların, ortaokulların açılıyor olmasının luğu içindeyiz.”
Valilikler bünyesinde İl Hıfzıssıhha Kurulları, İl Ulusal Eğitim, İlçe Ulusal Eğitim kurullarının okulların açılışı, kapanması ve gereksinimleri mevzusunda büyük çaba içinde olduklarını kaydeden Bakan Selçuk, “Bu mevzularda alınacak tedbirlerle de yapılması ihtiyaç duyulan husus açık. Bu anlamda bazı gereksinimleri da dikkate alıyoruz” şeklinde konuştu.

“Emek harcama olanağı daha sınırı olan olan çocuklarımız için 13 bine yakın ‘EBA Destek Merkezi’ni Türkiye'de bir ay içinde hayata geçirdik”
Evlatların ana mecralarının EBA TV bulunduğunu söyleyen Bakan Selçuk, şöyleki konuştu:
“EBA televizyonu evlatlarımızın gerekseme duyduğu müfredatın tamamını kapsıyor. Çocuklarımız televizyondan gereksinimlerini rahatça giderebilirler. Eğer kaçırırlarsa, izleyemezlerse de elbet tekrarını izleyebilirler. Tabletlerin dağıtımı ile ilgili de kriterleri daha ilkin açıklamıştık. Bu kriterler doğrultusunda iller, okullar marifetiyle tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve peyderpey devam edecek. Bir tek bununla kalmıyoruz. Bildiğiniz gibi; 13 bine yakın ‘EBA Destek Merkezi’ kurduk. ‘EBA Destek Merkezleri’nde her birinde 8-10 bilgisayarın olduğu bir eğitim ortamı var. Çocuklar kendi okullarına değil, ‘EBA Destek Merkezi’ her okula, evine yakın olana başvurup bu merkezde istediği kadar çalışabilir, destek alabilir. Orada öğretmenlerimizde var. Onlar da destek olurlar. Kısaca biz evinde çeşitli nedenlerden dolayı emek verme olanağı daha sınırı olan olan çocuklarımız için de 13 bine yakın ‘EBA Destek Merkezi’ni Türkiye'de bir ay içinde hayata geçirdik ekip arkadaşlarımızla. Bu anlamda da bundan sonraki süreçte her türlü sıhhat kuralına uyarak Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu’nun ortaya koymuş olduğu ölçütlere dahil olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gidişata bakıp salgının seyrini dikkate alıp her ne önlem gerekiyorsa bu mevzularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

"İkinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var"
Okuldaki evlatların maske, mesafe ve temizlik kuralına uyduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, “Bugün burada da evlatlarımızın toplumsal mesafeye uygun şekilde dezenfektan, temizlik malzemesi, maske, mesafe benzeri tüm gerekseme ve kurallara riayet ettiklerini görmüş olmaktan da mutluluk duydum. Onlarla söyleşi etme imkanımız oldu. Bu ikinci aşamayı bu köy okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var. Bu mutluluğu burada beraber yaşamaktan da ek olarak kıvanç duyuyoruz. Bundan sonraki sürecinde nitelikli bir eğitime dönüşmesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Bu tedbirlerimizi alırken de hem dünyayı izliyoruz hem de Türkiye'nin değişik bölgelerindeki gereksinimleri dikkate alıyoruz” diye konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR