Bağımsız Gazete
HV
22 MAYIS Pazar 07:51

BMGK Nedir? Halo'daki 72. Madde Nedir?

BMGK Nedir? Halo'daki 72. Madde Nedir?

Yaşam
Giriş Tarihi : 28-03-2022 11:35
BMGK Nedir? Halo'daki 72. Madde Nedir?

Aynı adı taşıyan popüler video oyunu serisine dayanan 'Halo', televizyon izleyicilerini yüksek bahisli ve dünya dışı tehditlerle dolu cesur ve heyecan verici yeni bir dünyaya getiriyor. Kyle Killen ve Steven Kane tarafından televizyon için geliştirilen bilim kurgu dizisi 26. yüzyılda geçiyor ve İnsan-Sözleşme çatışmasının birçok yönüne odaklanıyor.

Dizide insanlık, Dış Dünya'daki birçok gezegeni kolonileştirmiştir. Bu koloniler öncelikle BM Güvenlik Konseyi'nin denetimi altındadır. Bu nedenle, izleyiciler askeri organizasyon ve hedefleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için meraklı olmalıdır. Benzer şekilde, dizinin ilk bölümünde, BMGK siyasi gündemlerinin bir göstergesi olarak 72. maddeye başvuruyor. Bu nedenle, izleyiciler ayrıca 72. Madde ve ne anlama geldiği hakkında da cevaplar arıyor olmalıdır. BMGK ve 72. Maddesi ile ilgili tüm sorularınızın yanıtları burada! SPOILER ÖNDE!

BMGK Nedir?

'Halo'nun dizinin ilk bölümü, insanlar tarafından kolonize edilen Madrigal gezegeninde açılıyor. Ancak Madrigal, BM Güvenlik Konseyi'ne karşı bir bağımsızlık savaşı veriyor. Seride, UNSC, Birleşmiş Milletler Uzay Komutanlığı anlamına gelir. Öncelikle Birleşik Dünya Hükümeti (UEG) altında çalışan askeri bir organizasyondur. Video oyunlarının bilgisine göre, UNSC 22. yüzyılda kuruldu ve dünya için bir yönetim organı olarak hizmet etti. Kurgusal 'Halo' evrenindeki en güçlü gruplardan biridir ve uzun tarihi boyunca Gezegenler Arası Savaş ve Ayaklanma gibi çeşitli çatışmalara katılmıştır.

Örgüt, askeri ve uzay araştırma faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel gelişmelere de odaklanıyor. Oyunlarda ve televizyon uyarlamasında, UNSC, Dr. Catherine Elizabeth Halsey tarafından yönetilen ve ileri becerilere sahip yüksek verimli süper askerler yaratan Spartan-II programından sorumludur. UNSC'nin karargahlarından biri Planet Reach'te bulunuyor. Serinin ilk bölümünde, Baş Astsubay John-117 tarafından yönetilen UNSC'nin Gümüş Ekibi, Mutabakat'ın uzaylılarıyla savaşır ve böylece İnsan-Mutabakat çatışmasının başlangıcına işaret eder.

72. Madde Nedir?

Dizinin ilk bölümünde, Master Chief liderliğindeki Spartalıların Gümüş Takımı, Madrigal Gezegeni'nde bir uzaylı istilasına karşı savaşır. Çatışma sırasında, Madrigal karakolundaki nüfusun çoğu, Kwan Ha adında bir genç dışında öldürüldü. Kwan, Master Chief tarafından gözaltına alınır ve onu gemisiyle Planet Reach'e götürür. Yolda, UNSC Memuru Miranda Keyes, Kwan ile bir hologram aracılığıyla konuşuyor.

Görüşme sırasında Keyes, UNSC'nin askeri tatbikatından sağ kurtulan tek kişi olan Kwan'dan örgütün eylemlerini alenen desteklemesini ister. Ancak Kwan, BM Güvenlik Konseyi'ne güvenmediği için bunu yapmaktan şüpheli. Ayrıca, UNSC'nin lehine konuşma karşılığında ana gezegeni için tam bağımsızlık talep ediyor. BMGK, Kwan'ın isteklerine uymamakta ve 72. maddeye atıfta bulunmaktadır. Maddenin tam niteliği ortaya çıkmasa da, BMGK'nın Kwan'ı örgütün siyasi çıkarları lehine infaz etmesine izin vermektedir. Ancak Keyes eylemi kınıyor. Sonunda, Usta Şef Kwan'ı kurtarır ve ikisi BMGK'dan kaçar.

AdminAdmin

YORUMLAR
Bağımsız Gazete
Boya Ustası