Yaşam
Giriş Tarihi : 12-05-2022 21:22   Güncelleme : 12-05-2022 22:26

Çamaşır Makinesi Aşırı Ses ve Sarsıntı Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Çamaşır Makinesi Aşırı Ses ve Sarsıntı Yapıyor, Ne Yapmalıyım?

Çamaşır makineleri, motor ile tamburu birleştiren bir kayış yardımıyla çalışan bir motor tarafından tahrik edilmektedir. Sıkma döngüsü sırasında sürekli bir ses duyarsanız, kayışı değiştirme zamanınız gelmiş olabilir. Kayış zamanla bozulduğunda rondelanın dönmesi durabileceğinden değiştirme işlemini geciktirmeyin. Bu olursa, yanan kauçuk kokusu alabilirsiniz.

Tahrik kayışının maliyeti genellikle ₹300 ile ₹500 arasındadır. Yine, profesyonel bir servis mühendisinin yardımı olmadan bir kayışı değiştirmek zordur. Yıkayıcınız aşınmış bir kayış belirtisi göstermeye başladığında onarım için bir profesyonel çağırmak iyi bir fikirdir. Kayışı kendiniz değiştirmeyi denemek isterseniz, aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz:

  1. Kayışı değiştirmek için çamaşır makinenizin fişini prizden çekin.
  2. Çamaşır makinenizde erişim paneli olup olmadığına bakın. Olursa, yanlardan birinde, büyük olasılıkla arkada olacaktır. Kayışı değiştirmek için çıkarmanız gerekir. Değilse, kayış için makinenizin altından bakmanız gerekecektir.
  3. Çamaşır makinenizin erişim panelini çıkarın. Bulduktan sonra, çamaşır makinesini yavaşça yan çevirin. Kemer rengi siyah olacaktır.
  4. Lastik kaplini, kayışı ve çamaşır makinesi motorunu bağlayan kelepçeleri çıkarın.
  5. Eski çamaşır makinesi kayışını şanzıman ve motor kasnaklarından kaydırın ve eski kayışı çıkardığınız şanzıman ve motor kasnaklarının üzerine kaydırarak yeni kayışla değiştirin. Yetkili bir satıcıdan orijinal veya marka sertifikalı bir kemer aldığınızdan emin olun.
  6. Lastik kaplini ve kelepçeleri yeni çamaşır makinesi kayışının üzerine yeniden bağlayın.
  7. Erişim panelini geri yerleştirin ve çamaşır makinenizi doğru konuma çevirin.
  8. Makineyi tekrar elektrik prizine takın ve düzgün çalıştığından emin olmak için bir sıkma döngüsü deneyin.

Not: Kendinizden emin değilseniz bunu denemeyin, aksi takdirde yıkayıcıya zarar verebilir veya diğer parçaların arızalanmasına neden olabilirsiniz. Herhangi bir hasarı önlemek için yetkili marka servis merkezinden bir profesyonel arayın.

Çağımızın en önemli teknolojilerinden birisi olmasıyla evimizin en önemli cihazlarından birisi olan çamaşır makinesi ne kadar Arçelik teknolojisine ve kalitesine sahip olsa da zamanla arızalanabiliyor. Kullanımda yaptığımız hatalar, çevresel nedenler veya tamamen farklı nedenler dolayısıyla makinelerde çeşitli arızalar görebiliyoruz. Çamaşır makinenizin aşırı ses yaparak çalışması ve sallanması da bunlardan birisidir. Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimize en fazla şikayet gelen konulardan birisi olan bu sorun için deneyimli uzmanlarımızla hızlı, kaliteli ve güvenilir servis çözümleri sağlıyoruz.

Çamaşır Makinesi Çalışırken Fazla Ses ve Sarsıntı Yapmasın Ne Neden Olur?

Çamaşır makinenizin genellikle sıkma işleminde karşılaşabileceğiniz fazla ses ve aşırı sallanma problemi, güvenli kullanım açısından ciddi bir risk oluşturur. Çamaşır makinenizin aşırı sesli ve sarsıntılı bir şekilde çalışması gibi bir durumla karşılaştığınızda pek çok ihtimal devreye girer. Çekmeköy Arçelik Servisi merkezi uzmanlarımız bu tip arızalarda tecrübeli olduklarından sorunun nereden kaynaklandığı kısa sürede bularak, müdahalelerini gerçekleştirir.

 Eğer çamaşır makineniz çalışırken çok fazla ses çıkartıyor ve çok sallanıyorsa makinenizi fazla veya dengesiz yüklemiş olabilirsiniz. Çünkü bu şekilde rahatsız eden ses ve sallanmalar makinenizin kazanının çevresindeki parçalara çarptığını gösterir. Kazanın dengesiz yüklenmesi durumunda hızlı dönüş esnasında ortaya çıkan kuvvet karşılanamaz ve böylelikle sağa sola çarpar. Bu durumda fazla ve olağan dışı gürültülere neden olur.

Çamaşır makineniz en başından beri çok sallanıyor ve ses yapıyorsa düz bir zemine kurulmamış olabilir. Böyle bir durumda çamaşır makinenizin ayarlanabilir ayaklarının yardımıyla düz ve sabit biçimde durabileceği bir pozisyona getirmelisiniz.

Çamaşır Makinenizin Dengesi Bozulmuş Olabilir

Çamaşır makinenizin aşırı ses yapacak şekilde sallanması, temel olarak dengesini kaybettiğini gösteriyor. Çamaşır makinenizin kazanının dönüşü sırasında ortaya çıkan yüksek kuvvet, yaylı sistemler yardımıyla karşılanır. Bu sayede hızlı dönüşünü dengeli ve sabit biçimde yapması sağlanır. Ancak bunu sağlayan amortisör veya kazan yaylarında sorun varsa makinenizin kazanı dönüş sırasında çok fazla savrulur. Makinenizde böyle bir problem olup, olmadığını anlayabilmeniz için bile üst kapağının sökülmesi gerekir.

Tam donanımlı mobil gezici Sancaktepe Arçelik Servisi araçlarımız, bu konuda size sürati ve profesyonel destek sağlamaktadır. Çamaşır makinenizin amortisör ve kazan yaylarının kırılma, bozulma veya yerinden çıkma ihtimalleri uzmanlarımızca değerlendirilir.  Arızalı olduklarının belirlenmesi durumunda da alanında uzman teknikerlerimiz tarafından hassas bir şekilde sadece orijinal yedekleriyle değiştirilir. Böylelikle servisimiz tarafından yapılan onarım işlemlerinin ardından doğru kullanıma dikkat ettiğiniz takdirde uzun süre tekrarlaması gibi bir durumla da karşı karşıya kalmazsınız.

AdminAdmin