Haberler, Son Dakika Haberleri | Bağımsız Gazete
HV
27 MAYIS Cuma 16:01

Cinsellikle İle İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Kadın erkek ilişkilerinin genellikle belli bir seviyeye gelmesiyle ortaya çıkan cinsel ilişkiler, son zamanlarda en çok merak edilenler arasında yer aldı. Cinsellik aynı zamanda araştırmaya veya konuşmaya en çok çekinilen konulardan biridir. Cinsellik hakkında doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi büyük önem taşıyor.

Sağlık
Giriş Tarihi : 07-05-2022 20:18   Güncelleme : 07-05-2022 20:56
Cinsellikle İle İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Kulaktan dolma yanlış bilgilerin yoğun olduğu günümüzde cinsellikle ilgili doğru bilinen 5 yanlışı inceledik. Hassasiyetle araştırılması ve öğrenilmesi gerekenleri Uzman Psikolog Ömer Yılmaz değerlendirdi. İşte cinsellikle ile ilgili doğru bilenen 5 yanlış

                          

1-) Kadınların cinsel isteği az olduğu bilgisi yanlıştır

Cinsellik kadın için zevk verici değildir, görev olarak yapılır. Bizim kültürümüzde kız çocuklarına yerleştirilen en sık yanlış inançlardan biridir. Böyle yetiştirilen bir kadın kendi cinselliğinden utanmakta ve cinsel ilişki sırasında kendisini engellemektedir.

2-) Cinsel ilişkiyi erkek başlatmalı ve sürdürmeli

Cinsel rollerin kadını pasifize etmesiyle ilgili bir yanlış inanıştır. Arzulu ve aktif kadından korkan ve tehlikeli bulan geleneksel toplum ve erkekler, kadınları cinsel arzularını denetlemeye zorlamak için sayılamayacak kadar çok yanlış inanış geliştirmiş ve bunları genel görüşü olarak yerleştirmeyi başarmıştır. Erkeğin başlattığı cinsel birliktelik kadar kadının başlattığı da normaldir. Tek taraflı bir eylemden ziyade her iki tarafında birbirini arzulaması sonucunda haz kat sayısı artmaktadır.

3-) Dikkat başka yere çekilirse erken boşalma önlenebilir

Birçok erken boşalma yaşayan kişi ilgi başka yere çekilirse boşalmanın olduğundan daha geç olacağını zannetmektedir. Ve bu yolu deneyenlerin sayısı epeyce fazladır. Oysaki böylesi yöntemler boşalmanın kontrolünü tümden yitirmeyle sonuçlanır ve boşalmayı denetlemek neredeyse imkansız hale gelmektedir. Ayrıca bu tür eylemler, cinsel ilişkiden alınan zevk azaltmakla beraber çift arasında yaşanan hazzın düşmesine de neden olmaktadır.

4-) Erkekler kadınlara nasıl zevk vereceğini bilmelidir

Bu yanlış inanış, cinsellikle ilgili bir sorun yaşandığında erkeğin kendi erkekliğini sorgulamasına ve durumun ağırlaşmasına sebep olur. Eşinin yeterince zevk almadığını veya orgazm olmadığını öğrenen birçok erkek bu durumu çözümlenmesi gereken bir sorun olarak değil de kendi erkekliğinin yetersizliğinin bir kanıtı olarak değerlendirmektedir. Bu değerlendirme kesinlikle yanlıştır. Her iki tarafında birbirine saygıyla ve çözüm odaklı yaklaşması gerekmektedir.

5-) Sevişme sırasında konuşmak hazzı düşürür ve odaklanmayı güçleştirir

Sevişmek hakkında konuşmak düşünmek veya hayal kurmak rahatsız edicidir. Sevişme sırasında çiftlerin birbirlerine ne hissettikleri ile ilgili geri bildirimde bulunmaları hem konsantrasyonlarını ve dolayısıyla cinsel hazzı arttırmakta hem de istemedikleri ve konsantrasyonlarını bozan temasları önlemelerini sağlamaktadır. Ayrıca cinsel zevki ve yakınlığı arttırmak çiftlerin birbirlerinin fantezilerini kendi olanakları ölçüsünde yaşamalarını da sağlamaktadır.

 

AdminAdmin

YORUMLAR
Bağımsız Gazete Yaşam Koçu
Boya Ustası