Bağımsız Gazete
HV
16 AĞUSTOS Salı 07:38

ÇOCUĞUNUZ DERS ÇALIŞMIYORSA NE YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuğunuzun Ders Çalışma Alışkanlığını Kazanması, Çocuğunuzun Çalışacağı Ders Saati, Çocuğunuza Ders Çalıştırma Yöntemleri, Çocuğunuz Ders Çalışmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Eğitim
Giriş Tarihi : 10-11-2020 12:57   Güncelleme : 10-11-2020 12:57
ÇOCUĞUNUZ DERS ÇALIŞMIYORSA NE YAPABİLİRSİNİZ?

Evladınız ders çalışmıyorsa ilkin çocuğa baskı uygulamak yerine ders emek harcama sorumluluğunu ve bu sorumluluğun önemini çocuğunuza anlatınız. Kimi zaman ne kadar iyi açıklamalar yapsak da çocuklar bizi idrak etmek istemezler. Ya da kendi düşüncelerinin devamlı doğru olduğuna inanırlar. Öyleyse çocuğa anlattıklarımızla değil örnekler vererek gösterebiliriz. Görüntünün devamlı anlatmaktan daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Çocuklar kendi gözleri ile durumu gördükleri vakit kendi ders emek harcama bilinçlerine ulaşacaklardır ve herhangi bir baskı gerekmeden ders çalışacaklardır. Örnek gösterirken çocuğun olmak istediği meslek grubunun çalışanlarıyla çocuğunuzu görüştürebilirsiniz. Bu meslek grubunda gayrette bulunmadığı vakit öteki seçenekteki meslek gruplarını da göstermelisiniz. Böylelikle evladınız her kesimden meslek dallarının uzmanlarıyla konuşup o işlerin artı ve eksi yönünü öğrenecektir. Çocuğun kafasında yer edinen düşünceler değişmeye başlamış olacak ve en mantıklı görmüş olduğu meslek dalını yapmak için ders çalışacaktır. Yoksa kafasında soyut düşünceleri olan bir çocuk ne ders çalışmak isteyecektir ne de ders dinlemek isteyecektir.

Çocuğunuza Ders Çalıştırma Şekilleri

Çocuğunuza ders çalıştırma şekilleri tamamen baskıdan uzak olan şekilleri ihtiva eder. Diyelim ki evladınız kendi kendine ders çalışıyor lakin bu süre kafi gelmiyorsa birkaç değişik teknik uygulayabilirsiniz. Bu teknikler;

1) Telefonu Bir tek Belirli Bir Saatte Verin

Günümüz evlatlarının en büyük derdi telefondur. Ders çalışmakta beş dakika artan vakit çocuklar için sorun teşkil etse de telefonda geçirilen süre küçüklere herhangi bir mesele yaratmamaktadır. Otuz dakika kullanılmak istenen telefon iki saat kullanılabilmektedir. Bilhassa saatlerce telefon kullandıktan sonrasında kafamızı kaldırdığımızda bir baş ağrısı ve boyun ağrısı çekeriz. Bilhassa gelişim çağındaki çocuklar bel pozisyonlarına ve boyunlarına dikkat etmedikleri için vücut duruşları da bozulmaktadır.

Uzun süre telefona bakmanın da bir öteki dezavantajı görme problemlerinin meydana gelmesidir. Çocuğunuza bu sorunları anlatırsanız telefon kullanımını kendi kısıtlayabilir. Lakin çoğu zaman ders çalışmak yerine telefonda zaman kaybetmeyi tercih edeceklerdir. Bu durumda çocuğunuzun telefonu sizin elinizde olsun ve günlük otuz dakika kendi telefonunu kullanmasına izin verin. Bu otuz dakikada çocuk hakikaten işi var ise bu tarz şeyleri halledecektir. Oyun oynama, toplumsal medyada vakit yitirme benzer biçimde bazı alışkanlıklarından kurtulacak ya da bu kullanımları sınırlandıracaktır.

Telefon kullanımını sınırlandıran çocuklar çoğu zaman, oyun bağımlısı olmadıkları sürece, sosyalleşmektedir. Bir süre sonrasında kendileri de telefon kullanımını yarım saatten aşağıya düşürebilmektedir. Telefonu amacına gore kullanmayı alışkanlık haline getiren her çocuk aslolan görevinin okul dersleri bulunduğunu anlamış olur ve ödevlerini yapar. Telefonla ilgilenmediği için beyninde telefonda gezindiği bölgeler değil okul hayatıyla ilgili bir ekip bilgiler kalır.

2) Çocuğunuza Ders Emek harcama Programı Ayarlayın

Ders emek harcama programı hangi gün hangi saatte ne yapacağını bilmeye denktir. Ders programı olan ve olmayan çocuk arasındaki temel fark her iki çocuğun değişik mecralarda zaman öldürmesidir. Mesela dostlarıyla dışarı çıkmak isteyen çocuk, tv seyretmek isteyen çocuk, uyuyan çocuk... vb. Bu çocuklar çoğu zaman ders emek harcama saatlerinde değişik alanlara yönelir. Bunun önüne geçmek için bir saat ders emek harcama bir saat dinlenme benzer biçimde bir program hazırlayabilirsiniz. Böylelikle gün sonunda hangi ders için ne kadar süre çalışmış ve dinlenmiş bulunduğunu ölçersiniz. Çocuk da kendi ders emek harcama zamanını bilir. O saat içinde herhangi bir bahane üretemez.

3) Ödev Saati, Yine Saati Ve Kontrol Saati Oluşturun

Evladınız okuldan geldi ve ders emek harcama programı benzer biçimde bir seçeneğe uymayı istemiyorsa vakit dilimini üçe bölüp günlük işlerini yerine getirmeyi sağlayabilirsiniz. Mesela çocuk okuldan ulaştıktan sonra günlük detayları unutmaması için yine saati yapmalı. Molalardan sonrasında akşam vaktinde ödev saatini yapmalıdır. Ödevini ypan çocuk üstündeki büyük bir yükü attığını da farkına varır. Ondan sonra gece yatmadan ilkin işlenilen mevzularla ilgili kontrol çözmesini mesuliyet haline getirmelidir. Tüm bu tarz şeyleri yaparken gece yatakta minimum on beş dakika süresince kitap okumasını öneriniz. Kitap okumak hem çocuğun hayal enerjisini geliştirir hem de okuduğunu anlama özelliği katar. Her çocuk ne olursa olsun günde minimum on beş dakika kitap okumalıdır. Bu kitap okuma için herhangi bir üst limit yoktur. Ne kadar oldukça kitap okunursa o denli yararlı olur.

Çocuğunuzun Çalışacağı Ders Saati

Çocuğunuzun çalışacağı ders saatini siz değil evladınız belirlesin. Eğer ki bu dersleri birlikte çalışıyorsanız ortak bir saat belirleyebilirsiniz. Lakin çocuğunuzu illa o saat olacak diye zorlamayın. Muntazam bir yazışma kurarsanız ve ona iyi olan seçeneği sebebi ile beraber anlatırsanız doğru vakit dilimini bulabilirsiniz. Her ne nedenle olursa olsun asla baskı kurmayın ve baskıya eğilim göstermeyin.

Çocuğunuzun Ders Emek harcama Alışkanlığını Kazanması

Çocuğunuzun ders emek harcama alışkanlığını kazanması aslen kendi sorumluluğunu öğrendikten ve uyguladıktan sonrasında kolaylaşacaktır. Lakin bilim adamlarının açıklamalarına gore bir alışkanlığı edinebilme süremiz yirmi bir gündür. Evladınız yirmi bigün süresince ders çalışırsa artık bu alışkanlığı kazanmış anlamına gelir. Ne zorlama halletmeye ne de ders emek harcaması gerektiğine dair bir hatırlatmaya ihtiyacı yoktur. Hatta ders emek harcama saati olmasa ya da programı olmasa dahi her gün değişik saatte sorumluluğunu yerine getirebilir. Belli bir saate kendini ayarlamamak ve gündelik akışa gore sorumluluğu yerine getirmek öğrenilmiş en iyi kazanımdır. Çocuklarınızın devamlı yanlarında olun ve onları destekleyin... İyi emekler

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR