Sağlık
Giriş Tarihi : 13-05-2022 10:44

Göbek Eritme Hareketleri ve Hızlı Yağ Yakma Egzersizleri

Evde yapabileceğiniz basit göbek eritme egzersizleri ile kilo vermek ve yağ yakmak aslında düşündüğünüzden daha kolay

Göbek Eritme Hareketleri ve Hızlı Yağ Yakma Egzersizleri

Karın çevresinde yağ birikmesi herkesin sorunudur. Bu yağlar sadece kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda insan sağlığı üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları kilo problemi olan kişilerin yüksek risk altında olduğu hastalıklardan bazılarıdır. Annals of Internal Medicine dergisinde 2015 yılında yayınlanan makaleye göre, aşırı karın yağına sahip kişilerin obezite sorunu olanlara göre ani ölüm riskinin daha yüksek olduğu bulundu. Evde yapılabilen kolay göbek eritme egzersizlerini uygulayarak kilo vermek ve yağları yakmak bu hareketlerle çok kolay.

1. Crunches

Yarım mekik olarak da adlandırılan crunches hareketinde, dizleriniz hafifçe bükülü olarak sırt üstü yatarsınız. Ayak tabanları zemine bastırılır. Kollar başın arkasına veya göğüs bölgesinin karşısına yerleştirilir. Yatarken nefes alın ve doğrulurken ağzınızdan nefes verin. Bu hareket karın kaslarını zorlar. Kalktığınız pozisyonda 3-5 saniye bekleyin ve tekrar uzanın.

2. Bisiklet egzersizi

Yere sırt üstü yatılır ve dizler 90 derecelik bir açıyla bükülür. Dirsekler bükülerek eller boyun bölgesinde birleştirilir. Sol diz sağ dirseğe yaklaşır. Sırtüstü pozisyona dönülüp, ardından sağ diz sol dirseğe yaklaştırılır ve hareket tekrarlanır. Bu adımı yaparken vücut geliştirme ekipmanları kullanılabilir.

3. Bacak ile çember çizme

Elleriniz vücudunuza yapışık olacak şekilde sırt üstü yatın. Sağ bacağınızı mümkün olduğunca bükülmeden 90 derecelik bir açıyla havaya kaldırın. Ayak parmakları gergin, tavana yakın. Bu hareket 10 ile 60 saniye arasında yaptıktan sonra diğer ayağa geçilir. Daha etkili bir egzersiz için bir yaylı egzersiz aleti kullanılabilirsiniz. Bu şekilde hem kol hem de karın kaslarınızı çalıştırmak mümkündür.

4. Kalça kaldırma hareketi

Avuç içleriniz yere bakacak şekilde sırt üstü yatın. Bacaklar, mümkünse bükülmeden 90 derecelik bir açıyla bir arada tutulur. Ayaklar kaldırıldığında nefes alın ve büküldüğünde nefes alın. Bu hareketi yaparken başınız ve omuzlarınız sabit kalmalıdır. Dilerseniz bu hareketle yükseltme yardımını kullanabilir, kol ve karın kaslarınızı aynı anda çalıştırabilirsiniz.

5. Plank egzersizi

Karnınızı eritmek için en zorlu hareketlerden biri olan plank için, dizleriniz bükülü ve dizlerinizin üzerinde dururken elleriniz uzanmış halde yüz üstü yere yatın. Ayaklarınızı uzatarak parmak uçlarında durun. Eller dirsekler yere gelecek şekilde yerleştirilir. Derin bir nefes alın ve bu pozisyonu en az 30 saniye tutun.

6. Flutter kicks

Yere sırt üstü yatın. Eller başın arkasında kenetlenir ve omuzlar hafifçe kaldırılana kadar baş kaldırılır. Aynı zamanda ayaklar yerden 15 cm yükselir. Sağ ayak yavaşça biraz daha yukarı kaldırılır ve eski konumuna geri döner. Aynı işlem sol ayak için de geçerlidir. İsterseniz, bu egzersizi matta değil, eğitim aracına uygulayabilirsiniz.

Mehmet SezerMehmet Sezer