Sağlık
Giriş Tarihi : 14-05-2022 10:14

Hamile kalmaya çalışırken kilonuz önemlidir

Kilonuz, doğurganlığınız söz konusu olduğunda önemlidir. Fazla kilolu veya düşük kilolu olmak, hamile kalmanızı zorlaştırabilir çünkü aşırı yağ veya yağ eksikliği, adet döngünüz sırasında hamile kalmanızı mümkün kılan üreme hormonlarında bir dengesizliğe neden olabilir.

Hamile kalmaya çalışırken kilonuz önemlidir

İyi haber şu ki, kilonuza bağlı kısırlığınız olsa bile, kilonuzu yönetilebilir bir düzeye indirdiğiniz sürece doğurganlık tedavisine gerek kalmadan gerçekten hamile kalabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey diyetinizi ve aktivite seviyenizi ayarlamak olabilir.

Bununla birlikte, daha ciddi sorunlar varsa, bir doktora veya uzmana danışmanız gerekebilir. Obezseniz ve hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız, bunun nedeni genellikle düzenli olarak yumurtlamamanızdır. Östrojen doğal olarak yumurtalıklarda üretilir, ancak yağ hücreleri de östrojen üretir, bu nedenle fazla yağ hücreniz varsa, vücudunuz aşırı östrojen yapar ve bunun sonucunda yumurtlamayı durdurabilirsiniz.

Doğurganlık tedavileri gebe kalmayı kolaylaştırabilir, ancak obezite, Tüp Bebek (IVF) gibi Yardımcı Üreme Teknikleriyle bile gebe kalma olasılığınızı azaltabilir. Kilonuzun doğurganlığınız üzerinde derin bir etkisi vardır. Düşük kilolu olmak, fazla kilolu veya obez olmaktan daha az doğurganlık sorununa neden olma eğilimindedir; ancak her ikisi de hamile kalma yeteneğinizi bozabilir.

Zayıfsanız, vücudunuz daha az östrojen üretir ve bu da gebe kalmayı engeller, bu nedenle gebe kalmaya çalışmadan önce sağlıklı bir kilo almanız önerilir. Bazen hormonal bir dengesizlik, tam tersi değil, kilo problemine yol açar. Bu durumlarda, bu hormonal dengesizliğin nedenini tedavi etmek, kilonuzu kontrol etmeyi ve doğurganlığınızı artırmayı kolaylaştırabilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) gibi yaygın durumlarla teşhis, yumurtlama işlev bozukluğuna neden olabilir. Fazla kilolu veya obez olanlar için vücut ağırlığının sadece yüzde beş ila yüzde 10'unu kaybetmek, düzenli yumurtlamayı geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Yetersiz çalışan bir tiroidiniz veya hipotiroidiniz olduğunda, T3 ve T4 olarak bilinen iki hormondan yeterince üretmezsiniz. Bu hormonlar, yumurtlamanın yanı sıra kilo kontrolü ile bağlantılı olan metabolizmada da rol oynar. İyi haber şu ki, vücudunuzun her adet döngüsünde bir yumurtayı daha etkili bir şekilde salmasına yardımcı olacak ilaçlar alabilirsiniz.

Yüksek Vücut Kitle İndeksine (BMI) sahip olmak hamile kalma şansınızı azaltabilir. Hamile kalmak için ideal veya sağlıklı BMI aralığı 18,5 ile 24,9 arasındadır. Yüksek bir BMI'niz varsa, bir bebek denemeden önce onu sağlıklı aralığa yaklaştırmak, hamile kalmanıza ve gelecekteki hamileliğinizin ve çocuğunuzun sağlığını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Yüksek bir BMI'ye sahip olmak size hamilelikte daha fazla sorun riski verir. BMI'niz ne kadar yüksek olursa, risk o kadar yüksek olur, bu nedenle BMI'nizi hamilelikten önce 1 veya 2 puan düşürmek gerçekten yardımcı olabilir. Örneğin, BMI'niz 30'un üzerindeyse, onu 28 veya 27'ye düşürmek faydalıdır. Hamileyken, belirli yiyecek türlerini sınırlayan bir diyete gitmeniz önerilmez. Mümkünse hamile kalmadan önce kilo vermenin daha iyi olmasının nedenlerinden biri de budur.

Kilo sorunları olan erkeklerin de doğurganlık sorunları olabilir. Yüksek bir BMI'ye sahip olmak, aynı zamanda doğurganlık sorunlarına da katkıda bulunabilecek sperm kalitesini ve miktarını etkileyebilir. Erkek obezitesi, zayıf sperm kalitesi ve motilitesi ile bağlantılıdır - spermin kadın üreme sisteminde kolay ve hızlı hareket etme yeteneği. İlginç bir şekilde, düşük bir Vücut Kitle İndeksi (BMI) de düşük semen kalitesi ile ilişkilidir.

Bir çiftin hamile kalamadığı vakaların en az yarısında, erkek doğurganlığı bir faktördür ve kilo sorunları önemli bir katkıda bulunur. Bir erkek olarak obezseniz, fazla kilo, kadın hormonlarını bozma şekline benzer şekilde hormonlarınızın sağlıklı dengesini bozabilir. Zayıf, fazla kilolu veya obez olan birçok insan hamile kalmakta sorun yaşamaz.

Bununla birlikte, kilo probleminiz varsa ve çok yakında hamile kalmak istiyorsanız veya altı ay veya daha uzun süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız, bir doktora görünmenizde fayda var. Bir doktor tam bir fizik muayene yapabilir ve kilo vermenin veya kilo almanın hamile kalma şansınıza yardımcı olup olmayacağı konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Ayrıca, PCOS veya tiroid sorunları gibi durumların kilonuzu ve gebe kalma olasılığınızı etkileyip etkilemediğini görmek için belirli testler yapabilirler. Her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şey, aşırı bir diyettir. Birçok “doğurganlık diyeti” planı vardır, ancak önce doktorunuzla konuşmadan herhangi bir özel plana girmeyin. Vücudunuzu tatmin edici bir şekilde beslerken yavaş yavaş kilo vermek, doğurganlığınız ve genel sağlığınız için en iyisidir.

Sertifikalı beslenme uzmanları veya kayıtlı diyetisyenler size rehberlik edecek en iyi konumdadır. Önemli ölçüde fazla kilolu veya zayıfsanız, durumunuzun umutsuz olduğunu düşünmeyin. Sağlıklı bir bölgenin dışındayken küçük miktarlarda bile kilo vermek veya almak üreme, fiziksel ve zihinsel sağlık için yardımcı olabilir.

BMI'niz çok yüksekse, örneğin 30'un üzerindeyse, sağlıklı aralığa ulaşmanın imkansız bir iş olduğunu hissedebilir ve tüm hayatınız boyunca kilonuzla mücadele etmiş olabilirsiniz. Umudunuzu kaybetmeyin veya pes etmeyin. Yalnız değilsiniz.

AdminAdmin