Bağımsız Gazete
HV
16 AĞUSTOS Salı 07:16

"Katma değerli üretimlere desteklerimiz devam edecek"

[ad_1] Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iki başarıya ulaşmış Türk mühendisin kurduğu markayı 2011'de satın alarak Türkiye'de faaliyete süregelen ve yatırımlarını genişleten Japon iklimlendirme şirketi Daikin'in Sakarya'daki fabrikasını ziyaret etti

Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-08-2021 07:44   Güncelleme : 20-08-2021 07:44
[ad_1]

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iki başarıya ulaşmış Türk mühendisin kurduğu markayı 2011'de satın alarak Türkiye'de faaliyete süregelen ve yatırımlarını genişleten Japon iklimlendirme şirketi Daikin'in Sakarya'daki fabrikasını ziyaret etti.

Bakan Varank, iklimlendirme sektöründeki mühim firmalardan Daikin Türkiye'nin Sakarya'nın Hendek ilçesindeki ortalama 100 bin metrekare alana kurulu tesislerini ziyaretinde, Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, Genel Müdür Yardımcısı Cemil Yiğit ve Satış Bölge Müdürü Mehti Taşyüz'den emek harcamalar ve yatırım planlamaları hakkında informasyon aldı.

Üretim hatlarını gezerek çalışanlarla söyleşi eden Bakan Varank, burada montaj işlemi yapmış oldu.

Bakan Varank: Katma değerli üretimlere desteklerimiz devam edecek

"İstihdama büyük yansıması olacak"

Varank, 44 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve 2015'ten bu yana "Çevreci Yapınak" (Green Heart Factory) sertifikasını alan fabrikayı ziyaretinin arkasından AA muhabirine, Daikin'in Türkiye'deki hikayesinin, Türk mühendislerinin başarılarıyla çakışan bir öykü bulunduğunu söylemiş oldu.

Japon firmasının, Türkiye'deki potansiyeli gördükten sonrasında iki başarıya ulaşmış genç mühendisin kurduğu markayı satın alarak 2011'de ülkede faaliyete başladığını aktaran Varank, şunları kaydetti:

Burada ortalama 1200 vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu seneki ihracat sayıları 240 milyon dolara yaklaştı. Şu anda yoğun bir halde yatırımlarına devam ediyorlar. VRV teknolojisiyle çalışan yeni hatlarını oluşturmak üzereler. İnşallah 2023 senesinde 430 milyon dolar ihracatı yakalamayı hedefliyorlar. Bunun normal olarak istihdama büyük bir yansıması olacak. Doğal ki yabancı sermayenin, bir Japon firmasının Türkiye'de bu yatırımları yapıyor olması, önümüzdeki dönemde bilhassa global alanda üretim meydana getirecek yeni tesisleri burada kuruyor olması, ülkemizin ekonomisi ve sanayisi açısından mühim hamleler. Bu tarz şeyleri takdirle karşılıyoruz. Türkiye'deki genç mühendislerin, girişimcilerin başarıya ulaşmış işlere imza atmaları ve bu girişimleri yabancı sermayenin de fark ediyor olması, bunun ülkemize yatırım çekiyor olması bizim açımızdan oldukca kıymetli.

"Katma kıymetli üretim meydana getiren firmaları desteklemeye devam edeceğiz"

Biz, devletimizde yatırım meydana getiren, taş üzerine taş koyan her insanın yanında duran bir bakanlığız. İster yerli ister yabancı ana para olsun yeter ki devletimizde yatırımlar artsın. Birlikte kazanma anlayışıyla ikimiz de ekonomimizi büyütelim. Yüksek teknoloji diyebileceğimiz alanlarda katma kıymetli üretim meydana getiren firmalarımızı desteklemeye devam edeceğiz.

Şirket Türkiye'deki mahalli ekonomiyi de dikkate alarak, dünyada başka bir ülkede olmadığı şekilde burada kombi üretimi de yapıyor. Bu kombilerin şu demek oluyor ki ısıtma alanındaki ürünlerin tasarımları da mühendisliği de tamamen Türkiye'deki mühendisler tarafınca yapılıyor. Evet Daikin, klima markası fakat Türkiye'de kombi üretiyor ve kendi teknolojisiyle Türk mühendislerinin geliştirdiği teknolojilerle üretim yapmış olup hem Türkiye'de pazarda oyuncu olarak varlık gösteriyor hem de ihracatını gerçekleştiriyor. İşte aslen biz Türk mühendislerinin, girişimcilerinin başarısını burada da görebiliyoruz. Bu kabiliyete haiz bir mühendisliğimizin, girişimcilerimizin olması yabancı firmaların da ufkunu açmış oluyor.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR