Bağımsız Gazete
HV
22 MAYIS Pazar 07:45

Kışın Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kış sporlarına yönelik ilgi de her geçen gün daha da artmaya başladı

Yaşam
Giriş Tarihi : 13-01-2022 10:05   Güncelleme : 13-01-2022 10:05
Kışın Giyinirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kış sporlarına yönelik ilgi de her geçen gün daha da artmaya başladı. Özellikle haftasonları doğa yürüyüşü ve kamp gibi etkinliklere katılmayı planlayan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerin başında ise doğru kıyafet seçimi geliyor. Özellikle çok düşük sıcaklıklar doğru kıyafet seçimi adeta bir kurtarıcı olabilir. Bu konuda yapılan birçok açıklamada kış mevsiminde kıyafet seçiminin önemi vurgulanırken aynı zamanda kaliteli mağazalardan da bu ürünleri satın almak bir diğer önemli nokta olarak öne çıkmaktadır. Doğrudan belirli bir ürünü satın almak yerine mevsim ve sıcaklığa bağlı olarak giyinmektir. Bu noktada katmanlama adı verilen bir kavramı öğrenmekten geçiyor.

Katmanlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Kışın nasıl giyinilmeli sorusunun cevabı katmanlama kavramında gizli. Temel olarak katmanlama adından da anlaşılabileceği gibi çok sayıda kıyafetin belirli bir prensibe uygun olarak vücut içerisinde ölü hava alanı sağlanabilmesi amacıyla giyilmesi olarak tanımlanabilir. Üzerinize giydiğiniz her bir kıyafet bir ölü hava alanı ve buna bağlı olarak bir değer sağlar. Bu da dış ortam sıcaklığının sizin üzerinizdeki etkisini en aza indirir. Burada temel amaç ana ısı kaynağı olan vücudun yaydığı ısının kıyafet katmanları arasında saklanması ve ısı kaybının yavaşlatılmasıdır. Bu noktada bir diğer  önemli parametre ise aşırı terlemenin meydana gelmemesi ve bu nedenle de su kaybedilmemesidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında seçilen kıyafetlerin hem kaliteli hem de amaca uygun olması gerekmektedir. Decathlon aktüel ürünleri içerisinde yer alan mont, sweat, tişört gibi birçok ürün bu temel prensibe uygun olarak üretilmişti ve kullanıcılara sunulmuştur.

Isı Kaybını Gözardı Etmeyin

Özellikle kış mevsiminde vücudunuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar ve aktivitelerin sonucunda sürekli bir ısı kaynağına sahip olursunuz. Üretilen bu ısı ise yayılma, buharlaşma, solunum gibi yollarla düzenli olarak kaybedilir. Yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler arttıkça da üretilen bu ısı daha da artar. Bunun sonucunda da iyi bir yalıtım sağlanmazsa kaybedilen ısı da artış gösterir. Uzun ve yoğun bir fiziksel aktivitenin sonucunda ciddi bir üşüme riski ve ısınma ihtiyacı doğabilir. Bu nedenle özellikle katmanlama prensibine uygun olarak kıyafetlerin seçilmesi bir zorunluluktur.

Yalıtıma Dikkat Edin

Kış kıyafetleri ile ilgili olan bir diğer önemli konu ile termal yalıtımdır. Kullanılan kıyafetlerin termal özelliğe sahip olması ve bunu sıfırın altındaki sıcaklıklarda da koruyabilmesi gerekmektedir. Özellikle soğuk havlarda vücut ısısının kaybedilmemesine yardımcı olmalı ve aynı zamanda da vücudun nefes alabilmesine de izin vermelidir. Decathlon tarafından üretilen ve düzenli olarak en son teknolojik gelişmelere göre yenilenen kış ürünleri tüm bu özellikleri sağlayacak şekilde üretilmiştir. Özellikle ölü hava olarak adlandırılan ve doğal hava akımlarının oluşamayacağı kadar küçük hava ceplerini hapsetmek anlamına gelen bu terim vücut ısısının korunmasında son derece önemlidir. Bu nedenle kış mevsimine uygun olan kıyfetlerin bu özelliğe sahip olması gerekmektedir.
AdminAdmin

YORUMLAR
Bağımsız Gazete
Boya Ustası