Bağımsız Gazete
HV
16 AĞUSTOS Salı 07:45

Köyden İndim Şehire Oyuncularının Şimdiki Halleri

Köyden İndim Şehre Oyuncularının Şimdi ne haldeler tüm detaylar haberde. Zeki Alasya – Himmet, Oya Alasya- Himmet’in Eşi, Perran Kutman- Gülsüm, Meral Zeren- Emine, Tekin Akmansoy - Ali Rıza Emmi (Akçakayalı), Metin Akpınar- Hayret, Halit Akçatepe- Gayret, Kemal Sunal- Saffet.

Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 28-09-2021 21:22   Güncelleme : 28-09-2021 21:22
Köyden İndim Şehire Oyuncularının Şimdiki Halleri
Köyden İndim Şehre filmi 1974 yılında Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı içerisinde Kemal Sunal, Zeki Alasya ve Halit Akçatepe gibi duayen isimlerle hafızalarımıza kazınan özellikle Metin Akpınar’ın altınlarını saydığı sahne ile herkesin hatırladığı bir Yeşilçam klasiğidir. Köyden İndim Şehre oyuncularının şimdiki halleri ise şu şekilde:  

Oya Alasya- Himmet’in Eşi

Zeki Alasya’nın 1969-1987 yılları arasında eşi olan Oya Alasya Köyden İndim Şehre filminde Himmet’in eşi rolünü canlandırmıştır. Son filmi Köyden İndim Şehre Filmidir. Halen hayatta olan Oya Alasya oyunculuk kariyerine 40 yıl önce son verdi.

Perran Kutman- Gülsüm

1949 yılında Aksaray, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Perran Kutman Köyden İndim Şehre Filminde Gülsüm karakterini canlandırmıştır. İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra ilk olarak Ulvi Uraz Tiyatrosunda sahneye çıkma imkânı bulmuştur. İlk sahneye çıktıktan sonra Ulvi Uraz’dan ‘Ulvi Uraz'da profesyonel hayatıma başladım. Mükemmel bir hocaydı. Sahne tahtasına saygıyı öğrendim’ şeklinde bahsetmiştir. Çok çeşitli film ve dizilerde oynayan Perran Kutman asıl ünü TRT1’de yayınlanan Perihan Abla dizisi ile yakalamıştır. Pek çok ödül alan, Yüzlerce film ve dizide Oynayan Perran Kutman son olarak 2014 yılında ah Neriman dizisinde oynamış ve kariyerine son noktayı koymuştur. Günümüzde hala hayattadır ve 71 yaşındadır.

Meral Zeren- Emine

Köyden İndim Şehre filminin Emine’si Meral Zeren 1950 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Eğitim için 13 yaşında İstanbul’a gelen Meral Zeren eğitimini yarıda bırakıp geçimini sağlamak için şarkıcılığa başlar. Dönemin popüler yönetmenlerinden Arif Yılmaz, Meral Zeren’i sahnede keşfeder. Bu olayın ardından il olarak Önce Sev Sonra Vur filminde ilk olarak kamera karşısında geçer. Kariyerinin ileri dönemlerinde Ajda Pekkan, Tarık Akan gibi usta isimlerle aynı filmde oynama şansını yakalar. Oynadığı son büyük film ise 1980’de yayınlanan Banker Bilo. Kariyeri boyunca onlarca film ve diziye imza atan Meral Zeren son olarak 2018 yılında Sinan Öztürk’ün yönettiği İstanbul filminde rol aldı.

Tekin Akmansoy - Ali Rıza Emmi (Akçakayalı)

Köyden İndim Şehre filminde Ali Rıza Emmi’ye hayat veren Tekin Akmansoy meddah geleneğinin son başarılı temsilcilerinden bir tanesidir. 1924 yılının İstanbul’unda hayata gözlerini açan Tekin Akmansoy ilk olarak Ankara Halkevinde Necip Fazıl’ın yazmış olduğu Para oyununu oynadı. Bu oyunun ardından binlerce farklı tiyatro oyununda sahne alan Tekin Akmansoy 1969 yılında Bakanlar Kurulunun 1969 yılında verdiği görev ile Kıbrıs’a ilk tiyatroyu kurdu. Uzun tiyatro deneyimlerinin ardından Tekin Akmansoy 1974 yılında Köyden İndim Şehre ile Yeşilçam’a giriş yaptı. Son olarak 1999-2004 arasında yayınlanan kaynanalar dizisinde Tahir Pamukçuoğlu rolünü canlandırdı. 20 Ocak 1924 tarihinde 89 yaşında aramızdan ayrıldı.

Metin Akpınar- Hayret

Köyden İndim Şehre filminde Hayret rolünü canlandıran Metin Akpınar 1941 İstanbul doğumlu Türk dizi ve sinema oyuncusudur. Akıllara Köyden İndim Şehre filmindeki altın sayma repliği ile kazınmış usta bir sanatçıdır. Onlarca filme imza atan usta oyuncu günümüzde halen hayattadır. Gedik paşa ortaokulunun ardından Pertevinyal Lisesinde eğitim gören sanatçı üniversite tahsilini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1964 yılında tiyatroya ilk adımını atan Metin Akpınar ilk oyununu Ulvi Uraz tiyatrosunda oynamıştır. Sahneye çıktığı ilk oyun ise Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım. Metin Akpınar’ın adını duyurmaya ve profesyonelleşmeye başlamasındaki ilk ve en önemli adım Haldun Taner’in kurduğu Devekuşu Kabare’de sahne almaya başlamasıdır. Pek çok filme imza atan Metin Akpınar, Zeki Alasya ile beraber oynadığı toplumsal komedi filmleri ile hafızalara yer etti. Köyden indim şehre filmindeki Hayret karakterini canlandırdığı esnada 33 yaşında olan duayen isim metin Akpınar günümüzde 79 yaşında ve halen aktif olarak Tiyatro oyunlarına ve Filmlere imza atmakta. Rol aldığı son film ise 2018 yılında yayınlanan Kafalar Karışık filmi.

Halit Akçatepe- Gayret

Yeşilçam’ın duayen isimlerinden Halit Akçatepe 1 Ocak 1938 Tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. İlk filmini beş yaşında babasının yönetmen bir arkadaşının aracılığı ile çeken Halit Akçatepe Köyden İndim Şehre Filmindeki Gayret rolü ile de hatırlanıyor. İlk büyük filmini 1972 yılında çeken Halit Akçatepe Tatlı Dillim filmi ile şöhreti tam anlamı ile yakaladı. Aynı zamanda Hababam Sınıfı serisindeki Şaban’ın en iyi arkadaşı Güdük Necmi rolü ile de şöhretini pekiştiren Halit Akçatepe Son olarak 2013 yılında Babam Sınıfta kaldı filmi ile kamera karşısına geçti. 2 Nisan 2017 Tarihinde ise kalp krizi nedeni ile usta Yeşilçam oyuncusu aramızdan ayrıldı.

Kemal Sunal- Saffet

Tosun Paşa filmindeki Şaban rolünü canlandırırken 32 yaşında olan büyük usta Kemal Sunal maalesef 3 Temmuz 2000 yılında aramızdan ayrıldı. Kariyeri boyunca tam 92 filmde emeği bulunan Kemal Sunal’ın son filmi ise Propaganda. Ölümü ise yine film tutkusundan başına geldi diyebiliriz. 3 Temmuz 2000 günü yarıda kalan filmi Balalayka’nın çekimlerine giderken hiç sevmese de uçak yolculuğunu kullanmaya mecbur kaldı. Bunun nedeni ise film çekimleri için gereken sürenin kısıtlı olmasıydı. En büyük fobilerinden olan uçağa o gün oğlu Ali Sunal ile beraber bindi ve inemedi. Uçak henüz havalanmadan daha taksi yolunda piste çıkmaya hazırlanırken büyük üstat Kemal Sunal fenalaştı ve en büyük korkusuna yenik düştü. Kalp krizi geçirdi.

Zeki Alasya – Himmet

Zeki Alasya 18 Nisan 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmış olup, aslen Kıbrıslıdır. Aynı zamanda son Osmanlı Kıbrıs Valisi Kıbrıslı Mehmet Kâmil Paşa’nın yeğenidir. Robert Kolejinde eğitimini tamamlayan Zeki Alasya pek çok tiyatroda çalıştıktan sonra Haldun Taner ile beraber Devekuşu Kabarenin kurucuları arasında yer aldı. Salak MilyonerKöyden İndim ŞehreGüler Misin Ağlar MısınNereye Bakıyor Bu AdamlarHasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminde yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009'da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı. 22 Nisan 2015 tarihinde karaciğer yetmezliği nedeni ile aramızdan ayrılan Zeki Alasya Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.
AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR