Genel
Giriş Tarihi : 18-04-2022 21:52   Güncelleme : 18-04-2022 21:54

Ramazan Bayramı Ne zaman, 2022 Bayram Tatili Kaç Gün?

Mayıs ayında gerçekleşecek Ramazan Bayramı 2022 yılında hangi güne denk geldiği araştırılmaya başlandı. Peki, Ramazan Bayramı Ne zaman, 2022 Bayram Tatili Kaç Gün?

Ramazan Bayramı Ne zaman, 2022 Bayram Tatili Kaç Gün?

Ramazan Bayramı tutulacak son oruçtan sonra heyecanla idrak edilecek. Bayram arefesi ile hafta sonu tatilinin bileşmesiyle Ramazan bayramı resmi tatili sonraki haftanu ile birleşirse şayet 9 gün bayram tatili olabilir. En çok merak edilenler ise ramazan bayramı tatili kaç gün olacağı ve denk geldiği günler... İşte Ramazan bayramı ile ilgili en çok aranan soruların cevapları...

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2022 yılında Mayıs ayında idrak edilecek olan Arefe günü 1 Mayıs a denk geliyor. Halk arasında Şeker Bayramı olarak da bilenen Ramazan Bayramında tatil yapmak isteyen çalışanlar ve öğrenciler tatailin 9 gün olmasını istiyor. Ramazan Bayramı'nın birinci günü 2, 3 günü 3 mayıs, 4. ve son günü ise 4 Mayıs a denk geliyor.

Ramazan Bayramı Kaç Gün Tatil?

Her sene bir ay süren islam dünyasının Ramazan ayı, bu senede heyecanla oruç ibadetinin idrak edilmesiyle ve teravih namazlarıyla geçiyor. Mübarek ayın sonunda Ramazan Bayramına kavuşacak islam alemi Ramazan Bayramı Kaç gün merak etti. Ramazan Bayramı 2 Mayıs'ta başlayacak 4 Mayıs'ta son bulacak Hafatsonu dahil toplam 5 gün. Ancak sonraki haftasonuna da dahil edilirse bayram tatil günleri toplamı net olmasa da 9 gün olması bekleniyor.

Ramazan Bayramı Neden Önemli?

Üç mübarek ayın en değerlisi olan Ramazan ayının bitiminden sonraMüslüman tarafından kutlanan bayrama Ramazan Bayramı denir.

Ramazan, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ay olduğu içinMüslüman tarafından çok değerli kabul edilmekte ve ibadet için harcanmasına özen gösterilmektedir. Ramazan Bayramı,camide erkek, kız ve erkek tüm Müslümanların eda ettiği bayram namazı ile başlar. Bayram,namazından sonra yaşlıların ellerinden öpülerek kutlanır.İslam geleneğinde bayram, toplumsal dayanışmayı sunduğu için herkesin büyük bir manevi ve maddi özveriyle hazırlandığı günler olarak kutlanır. Bayramlarda, misafirlerin geldiği, kalabalık sofraların kurulduğu, herkesin sevgi ve saygı içinde bir arada olduğu, öksüz çocukları ve maddi durumu kötü olan aileleri maddi ve manevi olarak kendilerini iyi hissetmekten alıkoymadan hediye almak en önemlisidir.

 

 

 

Mehmet SezerMehmet Sezer