Bağımsız Gazete
HV
16 AĞUSTOS Salı 07:50

Sosyal Medya Yasası'na hız verildi

[ad_1] Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Meclis'in açılmasıyla beraber toplumsal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum

Gündem
Giriş Tarihi : 23-08-2021 06:52   Güncelleme : 23-08-2021 06:52
Sosyal Medya Yasası'na hız verildi
[ad_1]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Meclis'in açılmasıyla beraber toplumsal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum. Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir" diyerek talimatı verdi.

1 Ekim'de açılacak Meclis'in ilk gündem maddesinin Toplumsal Medya yasası olması planlanıyor.

Caydırıcı para ve hapis cezaları gündemde

Yangın ve selin peşinden meydana getirilen provokatif amaçlı bazı paylaşımlar sebebiyle teklif çalışmalarına hız verildi.

Yalan haber yürüyerek düzmece hesapların belirlenmesi ve engellenmesine yönelik etkin bir formül aranıyor. Caydırıcı para ve hapis cezaları gündemde.

Dijital mecralarda işlenen suçlarda adli süreci hızla başlatılması için şirketlerden hesap bilgilerinin istenmesinin önü açılacak.

Toplumsal Medya Başkanlığı kuruluyor

Mühim bir adım da Toplumsal Medya Başkanlığı olacak. Radyo ve Tv Üst Kurulu bünyesinde oluşturulacak başkanlığın toplumsal medya denetimi yapması planlanıyor.

Kanun teklifi hazırlanırken dünyadaki değişik örnekler de inceleniyor. Almanya'da yasaya aykırı içerikler 24 saat içinde kaldırılıyor.

Grafik: TRT Haber / Nursel Cobuloğlu

[Grafik: TRT Haber / Nursel Cobuloğlu]

Fransa'da ise terör paylaşımları en geç bir saat içinde engelleniyor.

Bu uygulamalardan uygun bulunanları AK Parti'nin teklifinde de yer alacak.


 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR