Yaşam
Giriş Tarihi : 23-04-2022 03:03   Güncelleme : 23-04-2022 04:42

Utangaçlıktan Kurtulma Yolları, Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?

Doğduğumuz an sahip olmadığımız, sonrasında bize dayatılan böylesine ağır ve insan hayatını etkileyen bir duygu, bireyleşmenin ve özgürleşmenin önünde büyük bir engeldir. Peki, Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum? Utangaçlıktan Kurtulma Yolları nelerdir? En çok merak edilenlerden biri de Çekingenlik nasıl geçer?

Utangaçlıktan Kurtulma Yolları, Çekingenlikten Nasıl Kurtulurum?

Bazı insanlara göre utançlık hissi, ölüm hissiyle yarışır. Bu kişiler toplum içinde utanmak yerine, ölmeyi tercih ederler. İşte utangaç insanlar için öğüt niteliğindeki öneriler. Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum? Utangaçlıktan Kurtulma Yolları nelerdir? En çok merak edilenlerden biri de Çekingenlik nasıl geçer? yazının devamında öğüt niteliğinde önerileri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Utangaçlıktan Kurtulma Yolları

Toplumlara ve bölgelere göre değişen yetiştirme kültürü, çocukları sürekli bir eleştirme, yargılama, değiştirme çabası içine girer. En ufak bir şeyde utandırılan çocuk, gittikçe kendine daha çok yabancılaşır. Kendi özüne ait şeyleri gizlemeye ve bastırmaya çalışır. Ve sonuç olarak, kendini sevmeyen, kendi başına bir iş yapmaktan kaçınan, başarısızlıktan korkan ve birey olamayan insanlar ortaya çıkar. Gittikçe mutsuzlaşan ve hiçbir yere ait olamayan insanların varlığı, çocukken bize öğretilen "kendin olman utanç verici" yaklaşımına dayanır.

Başımıza En Fazla Ne Gelebilir?

Nelerden utanıyorsun? Korktuğun hangi durumu yaşamaktan kaçıyorsun? Uykunu kaçıran, seni içine kapatan konular nedir? Sorunun asıl kaynağına inmek, çoğu zaman çözümlerle yolda karşılaşmamızı sağlar. Çözüme doğru gideceğimiz her sorunda olduğu gibi, utangaçlık konusu içinde ilk adım budur.  En büyük korkularımızı yaşayacak olursak eğer, başımıza en Fazla ne gelebilir? Hayatımız sona erer mi? Biraz sorgulamayla başlayalım gelişmeye.

Provalar Yapılabilir

Topluluk önünde konuşmak, sevdiğin insana açılmak, yeni insanlarla tanışmak, yanlış bir şey söylemek gibi eyleme bağlı durumlar, sanki bir tiyatro sahnesiymiş gibi çalışılabilir. Her konuda olduğu gibi, bu durumlar için pratik yapmak ve prova almak zihninizi daha hazır duruma getirir. Beyin gerçek olanla prova olanı ayıramayacağı için, bu utanç anını sanki yaşamışsınız gibi sizi daha hazır hale getirir.

Sosyalleşin

Aktif olarak bunu yenmek için, sokağa çıkın ve karşınıza gelen her insana selam verin. Buna bir sayı sınırı koyun ve günlük olarak ödevinizi yapın. Her insanın güzel bir gülüşe ve sıcak bir selama ihtiyacı vardır. Güleryüzle verdiğiniz selam, iletişim becerilerinize de katkı sağlar. Utancın nedenlerinden birisi, yetersiz iletişim olduğundan dolayı sosyalliği arttırmak bunu aşmak için çok işe yarayacaktır.

Yeteneklerinizi Geliştirebilirsiniz

Utangaçlığı yenmenin bir diğer yolu olan yetenekler, özellikle tiyatro ve drama eğitimi almak empati yeteneğini geliştirirken, sosyalleşmenize katkı sağlar. Bu ikisi, bir arada olursa utanma durumunu aşmak daha hızlanır. Utanmanın kökeninde, diğer insanlara karşı düşüncelerimiz olduğu için yeni hobiler edinip, bunları oldukça fazla ortaya çıkarmaya ve insanlara göstermeye çalışın.

Genel Kültür

Genel kültür bilgisini geliştirmek, ortamlarda kendini yetersiz hissedip utanmanı engeller. Profilimde önermiş olduğum kitaplar, işine çok yarayabilir. Oldukça Fazla kitap oku, her konuyla ilgili az çok bilgi edinmeye çalış. Kendini geliştiren insanın utanmaya ya da yetersiz hissetmeye zamanı kalmaz. En büyük silah, kendinin farkında olarak zihnini geliştirmektir. Öğretmen Selim Geçimli utangaçlıktan kurtulma yöntemlerini yazdı.

Mehmet SezerMehmet Sezer