Sağlık
Giriş Tarihi : 08-05-2022 17:36

Yemeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 5 Besin

Yemeden önce besinlerin yıkanması gerektiğini biliyoruz, fakat bazı besinlerin yıkanması onları sağlıksız hale getiriyor. Peki, hangi besinler yıkanmadan yenir? İşte yemeden önce asla yıkanmaması gereken besinler…

Yemeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 5 Besin

Bazı yiyeceklerin yenmeden veya tüketilmeden önce yıkanması zararlı besin olmalarını sağlıyor. Besinlerin virüs ve bakterilerden temizlenmesi için yıkanması gerekiyor. Ancak bazı besinlerin sağlıklı kalabilmesi için yıkanmaması gerekiyor. Pandemi sürecinin ardından vatandaşlar  olabildiğince daha temiz ve düzenli olmaya gayret göstermeye başladı.
Haber - Mehmet Sezer

Fakat uzmanlar fazla temizlik yapmanın takıntılı biri olmadaki en büyük etken olduğu konusunda vatandaşları uyarıyor. Yeteri kadar temizlik yapmanın en doğru davranış olduğu biliniyor. Özellikle besinleri tüketirken çok dikkatli olmak büyük önem taşıyor.

Sağlık nedeniyle bazı yiyeceklerin yıkanarak yenilmesi gerekir. Örneğin "elma, armut" gibi besinler titizlikle yıkanmalı, daha sonra tüketilmelidir. Domates ve salatalık yıkanarak yenmelidir. Bunları daha öncesinden biliyoruz.

Ancak bazı yiyecekler kesinlikle yıkanmamalıdır. Yıkandıklarında zehire dönüşme ihtimalleri bile var. Günümüze kadar çoğu insan bu besinleri önemsememiş ve yıkayarak tüketmiştir. Öğrendikçe, daha önce nasıl büyük bir hata yaptığını anlaşılacaktır.

Yıkanmasının ardından yenildiğinde zararlı hale gelen 5 gıdadan bahsettiğimiz yamızda, sırasıyla bu yiyecekleri sizlerle paylaşacağız ve yıkarken ne zarar verdiğini ayrıntılı olarak açıklamış olacağız.

Asla yıkanmaması gereken 5 gıda/ yiyecek


1. Yumurta

Çoğu insan yumurtayı pişirmeden önce ovuşturarak yıkamanın daha sağlıklı olduğu düşünebilir fakat bilmedikleri bir şey var: Bakterilerce kontaminasyona ( yabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme) uğramamaları adına yumurtalara çözelti bir madde eklenir. Yıkadığınızda ise bu koruma ortadan kalkmış olur.

2. Tavuk

Tavuk, en kolay besin zehirlenmesine yol açan bir gıda maddesidir. Tüketirken oldukça dikkatli olmak da fayda var. Tavukta bulunan bakteriler sağlığı tehdit edebilir niteliktedir. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanması halinde ellere yayılmaktadır. Bu süreçte tavuğu kesinlikle yıkanmaması ve ürünü en kısa zamanda pişirilmesi gerekir. Tavuğu uzun bir süre bekletmek de oldukça risklidir.

3. Kırmızı et

Tavuk için geçerli olan şeyler kırmızı ette de geçerlidir…

4. Makarna

Makarnayı yıkadığınız takdirde içindeki nişastadan ayırmış olursunuz ve bu da makarna sosunun emilmesini zorlaştırmaktadır. Makarnayı yıkamak isterseniz pişirdikten sonra yıkayabilirsiniz.

5. Mantar

Suyu çok fazla emdiği için mantarı da yıkamak da sakıncalı. Yıkadığınız zaman elastikiyetini kaybetmektedir. Doğal tadı gider ve yapay, hoş olmayan bir tat bırakabilir.

Buzdolabına koyulmaması gereken besinler

Bazı yiyecekleri de kesinlikle buzdolabında saklanmaması gerekmektedir. Dışarıda kalması gereken yiyecekler arasında ''Domates, Muz, Kuru Yemişler, Zeytinyağı, Bal, Soğan, Sarımsak ve Patates'' bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin de buzdolabına konulması son derece zararlıdır.

Mehmet SezerMehmet Sezer