Gündem

Hakim-Savcı Atamaları Yüzünden Yargı Durdu


Gündem

HSYK’nın binlerce hâkim ve savcıyı yerinden etmesi, yargıyı adeta durdurdu.Duruma sitem eden Avukat Aydın Türkmenoğlu, takip ettiği 19 davanın ”hâkim gitti” denilerek yapılamadığını belirtti ve ekledi: ”2 aydır duruşmalar olmuyor, adalet hizmeti kesintiye uğradı.”

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), son iki yılda hakim ve savcı kıyımına girişti. Binlerce yargı mensubu sürgün edilirken, son olarak 3 bin 746 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Bu durum, yargılamaları da derinden etkiledi. Avukat Aydın Türkmenoğlu da atamalar sebebiyle 2 aydır duruşmaların yapılmamasından dert yandı. 19 davasının “hâkim gitti” gerekçesiyle yapılamadığına dikkat çeken Türkmenoğlu, “Adalet hizmeti kesintiye uğradı. Adalet hizmetine bu kadar ara vermek, yargı bağımsızlığına sığınarak yargı hizmetlerine ara vermektir. Bu yanlıştır.” dedi.

Antalya Barosu’na kayıtlı Avukat Aydın Türkmenoğlu, 20 bin yargı mensubunun takip ettiği ‘adalet.org’ sitesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son dönemde yargıda yaşanan atamalar sebebiyle duruşmaların durduğunu kaydederek, yetkililere sitemde bulundu. Antalya’ya Bölge Adliye Mahkemesi’nin açılmak üzere olduğunu anlatan Türkmenoğlu, ”Yerel adliyede bazı hakimler buraya atandı. Bu sebeple son bir ay içinde 20 kadar duruşmam için adliyeye gittiğimde, bir duruşma hariç hep hakim atandı. ‘Gitti, yeni hakim yok’ denildi.” ifadelerini kullandı.

2 AYDIR DURUŞMA OLMUYOR

Avukatlar olarak kendilerinden mazeretleri varmış gibi mazeret toplandığını da belirten Türkmenoğlu, şöyle devam etti: ”Hakimi, bölge adliyeye atayan da devlet, yerine başka hakimi ataması gereken de devlet. Ama 2 aydır duruşmalar olmuyor. Bu atamalar sebebiyle adalet hizmeti kesintiye uğradı. Yargı bağımsızlığı, davada karar vermede bağımsızlık demektir. Bunun haricinde adalet hizmetine bu kadar ara vermek yargı bağımsızlığına sığınarak yargı hizmetlerine ara vermektir. Bu yanlıştır.”

Muhabir Haber