Hamaney’den “aşı tedariki” vurgusu – Son Dakika Haberleri

0 9

[ad_1]


İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, devlet televizyonundan canlı gösterilen konuşmasında, İran’da tekrardan tırmanışa geçen COVID-19 salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.


Salgının denetim altına alınmasının ülkenin en mühim meselesi bulunduğunu vurgulayan Hamaney, yetkililere “olay ve can kayıplarını azaltacak tedbirleri bir an ilkin hayata geçirmeleri” çağrısında bulunmuş oldu.


“İthalatın artırılması” vurgusu


Hamaney, aşılama sürecinin ağır ilerlediği ülkede, aşı tedarikinin hızlandırılması için üretim ve ithalatın artırılmasını istedi.


Daha önceki bir konuşmasında ABD ve İngiliz menşeli aşıların ülkeye girişini yasaklayan Hamaney, “Aşılar, ister ithal ister yerli üretim olsun, büyük bir çabayla ve mümkün olan her şekilde tedarik edilmeli ve halkın kullanımına sunulmalıdır.” ifadelerini kullandı.


336 kent “Al” kategoride


Hamaney, 8 Ocak’ta yapmış olduğu bir konuşmasında ABD ve İngiliz menşeli aşıların “güvenilir olmadığı” sebebi öne sürülerek ülkeye girişini yasaklamıştı. Kararın arkasından ABD’de yaşayan İranlıların satın alarak ülkeye göndermek istediği 150 bin doz Pfizer-Biontech aşısının sevkiyatı iptal edilmişti.


İran’da 9 Ağustos’ta 588 can kaybı ve 40 bin 808 yeni olay ile salgının başladığı 19 Şubat 2020’den bu yana kaydedilen en yüksek günlük olay ve can yitirilmesine ulaşılmıştı.


Sıhhat Bakanlığı, ülkedeki 336 şehrin yüksek riskli olarak adlandırılan “Al” kategoride bulunduğunu duyurmuştu.


Aşılama sürecinin ağır işlediği ortalama 83 milyon nüfusa haiz İran’da, şu ana kadar toplam 17 milyon 294 bin 797 doz aşı uygulanmış olduğu açıklanmıştı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku