Hamile Olanlar Dikkat! Ne Zaman Covid-19 Aşısı Yaptırmalı Sınız?

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı covid-19 aşı uygulama rehberi güncellendi. Rehbere, aşıların hamilelik öncesi ya da hamileliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabileceğine ilişkin çalışma neticelerini içeren bilgiler eklendi. Rehberde, gebelikte aşılamanın, enfeksiyona yakalanma riskini azaltacağı, kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlayacağı belirtildi.

0

Hamilelik döneminde aşılanmanın önemine ilişkin global çalışmaların sonuçlarına yer verilen rehberde, Kovid-19’un hamilelerde, Hamile olmayanlara göre daha ağır seyrettiği, daha fazla ölümle sonuçlandığı, pek çok ülkede Kovid-19’un anne ölümlerinin birinci sebebi haline geldiği belirtildi.

 

 

“HER DÖNEMDE UYGULANABİLİR”

 

Rehberde, “Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde, gebelere aşı uygulaması öneri edilmektedir.

Aşılar, gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir. DSÖ, onay vermiş olduğu SARS-CoV-2 aşılarının gebelere de yapılmasını önermektedir.

Ayrıca Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi CDC ve American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) de gebeler, emzirenler ve gebelik planlayanlara, Kovid-19 aşılarını önermektedir.” bilgisi paylaşıldı.

Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinin, mRNA aşılarıyla ilgili 139 bin gebeyi kapsayan çalışma sonuçlarına yer verilen rehberde, çalışmaların, başta mRNA olmak üzere Kovid-19 aşılarının anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin bulunmadığı, anneyi koruduğu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını gösterdiğine işaret edildi.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku