Havalimanı Değil Adeta Hazine Talanı!

Milas-Bodrum, Kütahya Zafer, Gazipaşa-Alanya havaalanlarına yolcu az gelirse Hazine ödeme yapıyor. Yeni teşvik kapsamında bu limanlara 150 ve üzeri yolcu getiren acenteye 7 bin 800 dolar ödenecek.

Özgür Düşünce’nin haberine göre, hükümetin garanti ettiği yolcu sayısına ulaşamayan havalimanları vatandaşın cebinden yemeye devam ediyor. Devletin kasasından daha önce 125 milyon TL ödenen havalimanlarına yolcu getiren turizm acenteleri Hazine’den para alacak. Uçak inmeyen hava alanlarına 200 yolcu getiren şirketlere vatandaşın vergilerinden 22 bin TL verilecek. Bu havalimanlarına yolcu gelse de gelmese de Hazine’den para ödenecek.

ANTALYA’YA 1.8 MİLYON AZALDI

Sayıştay raporlarıyla belgelenen havalimanları üzerinden Hazine talanı 2016 yılında ikiye katlanacak. Rusya ile yaşanan kriz, terör ve bombalı saldırılar nedeniyle bu yılın ilk 5 ayında havalimanı yolcu sayısı çakıldı. En çok kayıp Antalya Havalimanında yaşandı. Antalya Havalimanını geçen yılın aynı dönemine göre, 1 milyon 841 bin 543 daha az yolcu kullandı. Türkiye geneli dış hat yolcu sayısı ise geçen yıla göre yüzde 6,2 azaldı. Bu durumda vadedilen yolcuya ulaşamayan havalimanlarını işleten şirketlere vatandaşın vergileriyle ödenen para da katlanacak.

VATANDAŞA YENİ YÜK

Garanti edilen yolcunun gelip gitmediği Muğla Milas-Bodrum, Kütahya Zafer, Gazipaşa-Alanya, Antalya Havaalanları için vatandaşın sırtına yeni bir yük bindirildi. Havalimanlarına yolcu gelmesi için turizm acentelerine Hazine’den verilen para arttırıldı. 6 bin dolar verilirken bu para 7 bin 800 dolara çıkarıldı.

MİLLETİN CEBİNDEN

TBMM KİT Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Haydar Akar, skandalla ilgili çok çarpıcı açıklamalar yaptı: “Normal sezonda Bodrum’da yolcunun eksik olması ve zarar etmesi mümkün değil. Ama son yıllarda yaşananların etkisiyle yurt dışı ilişkilerimizin kötü gitmesinden sonra Ruslar yok denecek kadar azaldı. Almanlar, İngilizler de gelmiyor. İngiliz, Alman, Fransız gelmediği zaman havaalanı ücretini vatandaş ödeyecek. Hükümet vatandaştan topladığı vergilerle hiçbir yatırım yapmadığı gibi özel sektörün yaptığı her yatırımı Hazine garantisi al- tına alıyor.”

ŞİRKETLER KORUNUYOR

“Santral yapılıyor, şu kadar elektrik alacağım; maden satılıyor, kömür garantisi veriyor; havalimanı yaptırıyor, yolcu garantisi veriyor; köprü yaptırıyor araç garantisi veriliyor” diyen Akar, bunların faturasının milleten çıktığına dikkat çekti. Plansız ve programsız yapılan bu işlerin önümüzdeki dönemde Türkiye’nin başına büyük işler açacağını kadeden Akar, “Devlet zarar ettiriliyor şirketler korunuyor. Hazine garantileri verildiği için bu şirketler iflas eşiğine geldiğinde de yatırım bedellerini vatandaş ödeyecek” diye konuştu

YURT İÇİ 2 YURT DIŞI 10 EURO

Sayıştay denetçilerinin 2014 yılı incelemelerinde gelmeyen yolcu için ödenen paralar şoke etti. 78 milyon vatandaş, garanti verilen ha- valimanlarının işletmecilerine iç hatlara gelmeyen her bir yolcu için 2 euro (6,54 TL), dış hat- lardan gitmeyen yolcu için ise 10 euro (32,7 TL) ödüyor.

YILLIK 30 MİLYAR LİRA TEHLİKESİ

Aynı yöntemin geçiş ücretleri ile gündeme gelen Körfez Geçişi’nde uygulandığını ifade eden Akar şunları söyledi: “Vatandaş köprüden geçerken 35 dolar artı KDV ödeyecek. 40 bin yolcu garantisi olduğu için de geçmeyen yolcunun parasını da yine millet ödeyecek. İstanbul’a yapılan 3. Havalimanında da gelmeyen yolcu başına 13 euro ödeyeceğiz. 3. Boğaz Köprü’sünde de aynı garantiyi uygulayacaklar. Bu üç yeni yatırımın yıllık yüzde 10 yolcu eksiği olduğu taktirde devletin ödeyeceği 30 milyar lira vatandaşın cebinden çıkacak.”

2014 YILINDA ÖDENEN PARALAR

Havalimanı              Ödenen para (Euro)
Ankara Esenboğa    26,2 milyon
Milas-Bodrum           1,7 milyon
Kütahya Zafer           10 milyon

*Sayıştay’ın Devlet Hava Meydanları İşletmesi 2014 denetim raporu.

Özgür Düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası