‘Hayır’ın ilk nedeni ‘tek adam korkusu’

0
AK Parti, Merkez Yürütme Kurulu’nda 16 Nisan’da beklenilenden fazla gelen “hayır” oranına ilişkin “tek adam korkusu” olumsuz etkiledi yorumu yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan, partilileri “ruh” konusunda uyardı.
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AKP MYK’de, 16 Nisan referandumunun analizi ön plandaydı. 16 Nisan’a yönelik anket ve araştırma sonuçları tartışıldı. “Hayır” oylarının yüksek bir oranda olmasının nedeninin “tek adam ve diktatörlük” endişesinin olduğu ve bu yeni sistemin iyi anlatılamamasına dayandırıldı. Erdoğan’ın bir danışması yaptığı açıklama ile “eyalet” tartışmasını ateşlemişti bu ateşlemeden sonra “hayır oyu veren teröristtir” söyleminin devam ettiği de kaydedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da parti yöneticilerine alanda daha aktif çalışması talimatı verdiği öğrenilirken “Gidiyorsunuz çalışıyorsunuz ama eski ruh yok” dediği de öğrenildi.

AKP MYK’de, Ar-Ge, siyasi işler başkanlığı ile SETA düşünce kuruluşu sunum yaptı. 16 Nisan referandumunun sonuçlarına ilişkin yapılan anket ve araştırma sonrası hazırlanan rapor, MYK üyelerine sunuldu. Gelen bilgilere göre, ‘hayır’ oylarının nedenleri sıralamasında birinci sırada ‘tek adamlık ve diktatörlük korkusu’ çıktı. Anayasa değişikliğiyle getirilen yeni sistemin parti kadrolarınca yeterince anlatılamaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir danışmanının açıklamasıyla başlayan ‘eyalet’ tartışması başta olmak üzere maksadı aşan bazı açıklamaların gündemi değiştirmesi, ‘hayır oyu veren teröristtir” benzeri söylemlerin ‘hayır’ oylarında etkili olduğu kaydedildi. Ekonominin etkisi ‘hayır’ oylarında son sıralarda, ‘evet’ oylarında ilk sıralarda yer aldı. Referandum sonrasında yapılan ankette, referandumdan ‘evet’ çıkmasından memnun olanların oranının yüzde 55 dolayında olduğu kaydedildi. Bir seçim olması halinde AKP’nin oy oranının bir önceki seçimle aynı düzeyde çıkacağı tespiti yapıldı.

‘Eski ruh yok’

Erdoğan, toplantıda çok ciddi uyarıda da bulundu. Kongre sürecinin çok önemli olduğunu dile getiren Erdoğan, hiç kimse yaz rehavetine kapılmamasını istediği de öğrenildi. Erdoğan, “Yaz dönemi çalışma için güzel bir zaman. Bu dönemi iyi değerlendirip tüm alanlarda çalışmalarımızı ileri taşımalıyız. Çalışın, halka gidin kardeşim. Çalıştığınızı görüyorum ama eski ruh yok. Halkla samimi olmak zorundayız, heyecanı yakalamak zorundayız.” dediği öğrenildi. Yoksula değil zengine yatırım yapıldığı yönünde bir algı oluştuğunu, bunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Erdoğan, “Önce garibanın olduğu yerlere yönelelim” dedi. Kadın ve gençlerin önemine dikkat çeken Erdoğan, kongre sürecinde yüzde 30 kadın ve gençlik kotasına uyulup uyulmadığını sorarak, kadın sayısının artırılmasını istedi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku