Hız takibinde yerli radar dönemi başlıyor

0 8

[ad_1]

AA muhabirinin edinmiş olduğu bilgiye gore, Ankara Teknopark’ta etkinlik gösteren MESAN Elektronik Endüstri Tecim AŞ, saha ve trafik güvenliği alanlarında emek harcamalar yürütüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Güvenlik Genel Müdürlüğü ile öteki kamu kurum ve kuruluşlarına tehlikeli sonuç görevlere yönelik aygıt ve sistemler elde eden MESAN, yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla yurt dışından temin edilen çeşitli aygıt ve ekipmanlara daha gelişmiş yerli alternatifler geliştirdi.

Yerli mayın dedektörlerini güvenlik güçlerinin kullanımına sunmaya süregelen MESAN, bu kez radar alanına yoğunlaşarak yurt dışından tedarik edilen mobil hız tespit sistemlerine karşı yerli çözümler üretti.

MESAN mühendislerinin geliştirdiği Medar MTS, “Yerli Malı” belgesini almaya da hak kazanmıştır. 2 yıla yakın devam eden Ar-Ge emekleri sonunda taşınabilir platformlar için geliştirilen Medar MTS Mobil Hız Tespit Sistemi ile vasıta hızı, sınıfı, şeridi, lokasyonu, plaka ve vasıta görseli ile bunun yanında birçok mühim veri her bir vasıta için tespit edilebiliyor.

Şerit ve vasıta sınıfı bazlı hız limiti ayarlanabilmesine olanak elde eden Medar MTS, tek bir sistemle aynı anda onlarca aracı 4 şeride kadar eş zamanlı takip edebiliyor ve ihlallerini ayrı ayrı belirleyebiliyor.

– Bu yıl envantere girecek

Medar MTS, yurt dışından tedarik edilen mevcut mobil radarlara gore birçok yenilikçi özellik sunuyor. Eski nesil doppler teknolojisi yerine lidar ile tespit teknolojisi, bir vasıta yerine aynı anda onlarca aracın ihlalinin tespit edilebilmesi, dahili gece görüş birimi ile gece uygulama yapılabilmesi, ihlal anını video içinden bulmak yerine uygulama anında otomatik ihlal dosyasının oluşturulması, yalnızca hız değil bununla birlikte vasıta sınıflaması ve şerit tespitinin gerçekleştirilerek vasıta ve şerit bazlı hız limitleri belirlenebilmesi, itiraza sebebiyet veren düşük çözünürlüğünde olan ihlal görüntüleri yerine yüksek çözünürlüğünde olan plaka ve vasıta görsellerinin oluşturulması, çoklu parçadan oluşan yapı yerine tümleşik tek parçalı yapı ile ister vasıta üstünde ister yol kenarında bir tripod üstünde uygulama yapılabilmesi Medar MTS’nin öne çıkan kabiliyetleri içinde içeriyor.
Medar MTS, Türkiye’nin 2021-2023 periyodunu kapsayan “Vizyon 2023” Karayolu Trafik Güvenliği Fiil Planı’nda kazaların en aza indirilebilmesi için alınacak önemler kapsamında vazife meydana getirecek. Ar-Ge süreci sonrası, ortalama 1 yıl devam eden gereksinim analizlerine gore uyumlandırma ve saha testleriyle hazır hale getirilen Medar MTS için ilk sözleşme imzalandı ve radar bu yıl içinde trafik birimlerinin hizmetinde göreve başlamış olacak.

– Asayişe de katkı sağlayacak

Medar MTS Mobil Hız Tespit Sistemi ana işlevini yerine getirirken, averaj hız tespit ve asayiş amaçlı kullanımlar için de genişletilebilir yapıda tasarlandı. Bu çerçevede, plaka ve vasıta görselleri oluşturma, vasıta sayımı, trafik yoğunluk ve istatistik bilgisi oluşturabilme benzer biçimde birçok uygulamayı bununla beraber sunabilecek olan Medar MTS, böylece değişik ihtiyaçlara da yanıt verebilecek.

MESAN Elektronik Endüstri Tecim AŞ Genel Müdürü Mustafa Meşhur, Ulusal Teknoloji Hamlesi doğrultusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüklerini söylemiş oldu.

Mühim bir çözümü daha ülkeye kazandırmaktan gurur duyduklarını belirten Meşhur, “Yurt haricinde da mühim tesir oluşturan sistemin kısa sürede ülkemizin teknoloji ihracatında mühim yer alacağı öngörüyoruz.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku