Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Hükümet geri adım atmayacak

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Hükümet geri adım atmayacak
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Bakanlar Kurulu, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı yaklaşık 9 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş toplantı devam ederken basın toplantısı düzenledi.

Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ile MİT tarafından Bakanlar Kurulu’na sunumlar yapıldığını, terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı faaliyetleri ve tedbirler konusunda kurulun bilgilendirildiğini söyledi. Son saldırılarda karakolların etrafının iyi bariyerlenmiş olmasının zararı azalttığını kaydeden Kurtulmuş, şunları söyledi:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 49 OLAY ENGELLENDİ: Ayrıca, ocak ayından bu yana çok sayıda önlenmiş olay var. Sadece rakamını söyleyeyim, 85 önemli olay önceden istihbaratları yapılarak önlenmiştir. Bunların 49’u canlı bombadır ya da bomba düzenekleri yerleştirilmiş, bombalı, patlayıcı maddelerle donatılmış araç ve gereçlerdir. Dolayısıyla bunların önlenmiş olması da Türkiye’de terörle mücadele bakımından fevkalade önemli bir tedbir olarak ortaya konuluyor.

 6 ADIMLIK PLAN: Silopi, Sur, Cizre, İdil’de operasyonlar bitti, bu ilçelerle ilgili rehabilitasyon çalışmalarının gözden geçirildi. 6 adımlık bir plan masaya yatırıldı. Birinci adımın zarar, ziyan tespitlerinin yapılması, ikinci adımın yıkım, enkaz kaldırma çalışmalarının yapılması, üçüncü adımın riskli alanların ilanı, dördüncü adımın rezerv alanlarının ilanı, beşinci adım imar planı olmayan bölgelerde imar planlarının yapılması, son adımda ise tüm faaliyetlerden vatandaşların bilgilendirilmesi ve koordineli bir çalışmanın sürdürülmesi için irtibat bürolarının kurulması.

 YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜLER: (Anayasa Komisyonu’ndaki kavga) Bu görüntüler, TBMM’ye, milletin meclisine yakışan görüntüler değildir. Bu görüntüler yakışmıyor ama hiç kimse de şunu zannetmesin, ‘bu görüntüler ortaya çıkar ve biz böylece hükümete geri adım attırırız, bu dokunulmazlıklar konusunu rafa kaldırırlar’ diye düşünmesin. Hiç kimsenin böyle Meclisi bu görüntüler içerisinde, maalesef kötü görüntülerle mahkum etmeye hakkı yoktur ama bu şu manaya gelmiyor; efendim, birileri de orada gürültü çıkartacaklar, kaba kuvvet kullanacaklar ve biz dokunulmazlık dosyalarının gündeme gelmesini rafa kaldıracağız.

Dosyaların rafa kaldırması için Meclis’te kaba kuvvetin, kavganın, küfrün, hakaretin hepsinin bini bir para olduğu bir ortamı oluşturmaya vesile olmasınlar. Kim ne yaparsa yapsın dokunulmazlık dosyaları milletin istediği istikamette Meclise gelecektir.

 BİTİRİLMESE BİLE: (Vize serbestisi yasalarının gecikmesi) AB ile müzakere sürecinde atılması gereken adımların da çok büyük kısmını gerçekleştirdik. Bugün 2 Mayıs, 4 Mayıs’a kadar bunlar bitirilecekti. Eğer 4 Mayıs’a kadar bitirilmese bile, çok az bir kısmı kalmış olsa bile bunun samimiyetle bitirilecek olduğu aşikardır. Zannediyorum hiç kimse bunları bahane ederek Türkiye’ye karşı bir mazeret üretmez diye temenni ediyorum, böyle olacağını temenni ediyorum.

 ÇALIŞMA YAPILIYOR: (IŞİD’in Kilis’e attığı roketler) Hem uluslararası koalisyonu hem ABD’nin gözlemler, gözetleme imkanlarından daha fazla istifade edilerek DEAŞ’ın Türkiye’ye karşı vermiş olduğu bu zararın önüne geçilmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Gözetleme, ilave gözetleme ve oralardan gelecek olan birtakım hareketliliklerin takip edilmesi için gerekli adımlar atılıyor.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünden 5 kişilik bir heyet, geçtiğimiz pazartesi akşamından itibaren Kilis’te yer aldı. Medya aracılığıyla, bir kamu diplomasisi olarak neler yapılabileceği, orada halkımızın içerisinde olan bu gerginliklerin, birtakım endişelerin nasıl giderilebileceği hususları üzerinde çalışıldı.

‘1 Mayıs’a 180 bin kişi katıldı’

 20 KORSAN GÖSTERİ: 1 Mayıs’ta, 83’ü miting olmak üzere 140 etkinlik yapıldı. Bu etkinliklere yaklaşık olarak 180 bin insan katıldı. Genelde şenlik içerisinde, halaylarla, türkülerle bir emek bayramı, emekçi bayramı olarak bu bayram kutlandı. 20 korsan gösteri yapıldı, bu korsan gösterilerde 235 kişi gözaltına alındı.

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap