Hulusi Akar’dan Türk askerinin Afganistan’dan tahliyesi hakkında flaş açıklama

0

[ad_1]

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Türk askerinin Afganistan’dan tahliye edilmesi hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Ulusal Müdafa Bakanlığı, Afganistan’da vazife icra eden Mehmetçik’in yurda döneceğini açıklamıştı.

Ulusal Müdafa Bakanı Akar, Türk askerinin Afganistan’dan tahliyesine ilişkin suali yanıtladı.

Afganistan’da kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirmenin gururuyla Mehmetçiğin Afganistan’dan tahliyesine başlandığını dile getiren Akar, şunları söylemiş oldu:

“Havaalanında olağandışı yoğunluğa ve şartlara karşın mühim bir aksaklık olmadan TSK mensubu planın aksaksız uygulanması için her türlü gayreti göstermektedir. Faaliyetlerimize sağladıkları destekten dolayı dost ve kardeş Pakistan ve Tacikistan ile bölgede birlikte çalıştığımız Müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak, faaliyetlerimiz mevcut tahliye planlarımız çerçevesinde devam etmektedir.”

Mehmetçik 11.45’te Ankara’ya inecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, dün katılmış olduğu bir tv programında, tahliyenin 24-36 saat içinde tamamlanacağını söylemişti.

Afganistan’dan Mehmetçik’i taşıyan uçağın Esenboğa Havalimanı’na inmesi planlanıyor. 345 kişilik ilk kafile Türkiye saati ile 11.45’te yurda ayak basacak.

Kalınca: Havalimanının işletilmesi için ustalaşmış hizmet verebiliriz

İbrahim Kalınca ek olarak, Kabil Havalimanı’nın güvenliği için de destek verilebileceğini açıklamıştı:

“Biz bu internasyonal tanınma ve ilişkilerin devamı açısından bunun hala mühim bulunduğunu ifade ediyoruz. Askerimiz çekildikten sonrasında biz orada havalimanı ile ilgili bu işletme görevini devam ettirebiliriz. Bu doğal olarak şartları, bilgileri konuşulacak fakat bir süreç var şu anda. Pozitif seyretmesini bekliyoruz, detaylar konuşulacak. Zira, havalimanını işletmenin bir lojistik kapasite boyutu var. Bununla ilgili müzakereler devam ediyor. Şartlarda anlaşılırsa bu yönde bir mutabakat sağlanırsa, biz bu hizmeti orada vermeye devam edeceğiz.

Bu tamamen ustalaşmış bir hizmet olacak havalimanın işletilmesi. Fakat şu anda Afganistan’ın dünyaya oluşturulan kapısının Kabil Havalimanı olduğu dikkate alınırsa bunun ne kadar mühim bir misyon olduğu da zannediyorum kendiliğinden ortaya çıkacaktır.”

2001 yılından bu yana Kabil’de vazife başlangıcında

TSK, 10 Ekim 2001 tarihindeki veTBMM kararının hükümete verdiği yetki temelinde Afganistan’da başlatılan Internasyonal Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) harekatı kapsamında bölgeye gitti.

2014 yılı sonunda harekat tamamlandığında, ülke güvenliğinin 2015 yılı başından itibaren bütünüyle Afganistan tarafınca üstlenilmesi kararlaştırılmıştı.

6 senedir havaalanının güvenliğini Mehmetçik sağlıyor

Afganistan’ın ülkedeki havalimanlarının güvenliğini, güvenlik, ekonomik eksiklikler sebebiyle üstlenememesi üstüne devreye Türkiye girdi.

Hamid Karzai Internasyonal Havalimanı’nın işletmesi ve güvenliği 2015 yılından bu yana Türkiye’deydi.

Karzai Havaalanı niçin mühim?

Ülkenin dağlık alanda bulunması, denize konumunun olmaması ve karayollarındaki güvenlik problemi havaalanını mühim hale getiriyor.

Zira Karzai Havaalanı, Afganistan’ın dış dünyaya oluşturulan kapısı konumunda.

Bazı ülkeler, Afganistan ile ilişkilerini devam ettirmek için ön şart olarak bu havaalanının güvenliğinin korunmasını koşul koşuyor.

Bunun yanı sıra yardımlar da bu havaalanı yardımıyla ülkeye ulaştırılıyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku