Bağımsız Özel

Hürriyet neden Erdoğan’a siper oldu? (ÖZEL HABER)


Bağımsız Özel

Doğan Grubu yeniden Erdoğan’ın safında mı yer almaya başladı? Doğan Grubu ile AKP ilişkisi nasıldı ve şimdi nasıl?Cavit Kınalı –

2007 yılında düzenlenen ‘Cumhuriyet Yürüyüş’leri sırasında Doğan grubu, medya olarak yoğun bir şekilde muhalefetteydi. Ergenekon davaları sonrasında Erdoğan, Doğan Grubu‘na vergi borcu çıkarınca doğal olarak bu muhalif yayınlar kesildi.

O günden bugüne birçok kısa kısa hesaplaşmalar dışında büyük bir sorun gözükmüyordu. Doğan Grubu‘na bağlı olduğu bilinen Hürriyet Gazetesi, özellikle tarafsız habercilikte örnek teşkil edecek kadar nesnel haberler ortaya koyuyordu. Ta ki bugüne kadar…

Bugün, hürriyet.com.tr‘nin verdiği haberin başlığı, “Hahamdan Muhammed Ali’ye veda töreninde Türkiye hakkında densiz sözler” idi.

Başlığı görünce tabi haberci refleksi ile tıkladım, “nedir bu densiz sözler?” diye.

Haber noktasına virgülüne kadar bu şekilde, “Törende aralarında ABD eski Başkanı Bill Clinton, Ali’nin eşi Lonnie Ali, Hollywoodyıldızı Billy Crystal ve haham Michael Lerner’ın da bulunduğu kişiler konuşma yaptı.

Lerner konuşmasında, törene Amerikalı Musevileri temsil etmek için katıldığını belirttikten sonra, “Amerikalı Museviler, Afrika asıllı Amerikalıların mücadelesinde büyük bir dayanışma rolü oynadı. Bugün de hem bu ülkede hem de dünya çapında Müslüman toplumu ile dayanışma içindeyiz. Politikacıların yada başka birilerinin Müslümanları aşağılamasına yada bazı (teröristler) yüzünden bütün Müslümanları suçlamasına izin vermeyeceğiz” dedi. Lerner’ın bu sözleri salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlandı.”

Buraya kadar herhangi bir sorun gözükmemekte, yazının devamında da benzer konular işleniyor. Haberin en altında da, “TÜRKİYE HAKKINDA AĞIR SÖZLER” alt başlığı atılmış. O bölümde şöyle;

“Konuşmasına gelir adaleti, ABD’deki ırkçı yaklaşımlar ve siyasi içerikleri de katan Lerner, Türkiye’ye yönelik ise ağır ifadeler kullandı. Lerner şöyle dedi:

“Seçimle işbaşına gelen yetkililere işkenceye son vermelerini söyleyin. Bu ülkede 2008’de ekonomik kriz yaratan bankalara ve büyük şirketlere, gelir dağıtımı adaleti istediğinizi söyleyin. Şiddet kullanan politikacılara ‘Dur’ deyin, savaşlara ‘Dur’ deyin. Türkiye’nin liderlerine Kürtleri öldürmeyi bırakmalarını söyleyin. İsrail Başbakanı Netanyahu’ya, iç güvenliği sağlamanın yolunun Batı Şeria’yı işgal etmeyi bırakmak,Filistin devletinin kurulmasına yardımcı olmaktan geçtiğini söyleyin.”

Şimdi burada nasıl bir hakaret, ağır söz, densiz söz bulunuyor? Bu haberi geçen kurum DHA (Doğan Haber Ajansı). Evet, Erdoğan hakkında çok ağır ithamlar var. Ama hepsi nesnel ve bilimsel söylemler. Peki başlıkta belirtildiği gibi, “TÜRKİYE HAKKINDA AĞIR SÖZLER” neler? Türkiye’ye tek bir cümle söylenmiyor, sadece iktidarı hedef alan bir açıklama, ki o da belirttiğimiz gibi nesnel olgulardır. Başka bir haberinde ise, “Muhammed Ali’nin dostu özür diledi” başlığı kullanılmış. Haberi hazırlayan Hürriyet‘in New York temsilcisi Tolga Tanış. Haberin içeriğine baktığınızda bütün mantık hataları zaten gözler önüne serilmiş ve ne amaçla yazıldığını hemen ortaya koyan bir metin olduğu belli oluyor.

DHA, burada ya Erdoğan’ı aklama yoluna gitmiş ya da büyük bir editör hatasıyla karşı karşıya. Umarız bu olay bir Erdoğan’ı aklama haberi değil, editör hatasıdır (ki hiç sanmıyoruz).

Bağımsız Gazete

localhost/bagimsiz-yedek