İçişleri Bakanı Soylu’dan ‘İzmir Marşı’ tepkisi…

0
eçtiğimiz günlerde Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanılan Turkcell Türkiye Süper Kupası maçında yaşanan saha içi ve saha dışı olaylar nedeniyle bir toplantı düzenlendi. Trabzon ilimizde düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanı sıra güvenlik güçlerinin üst düzey komutanları katıldı. “Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı” konusu altında düzenlenen toplantıda bazı detaylar görüşülürken, birtakım açıklamalarda yapıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan maçta “İzmir Marşı” söylenmesine ve Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek pankartları açılmasını eleştirdi. Süleyman Soylu geçtiğimiz haftalarda oynanan Medipol Başakşehir Futbol Kulübü ile Club Brugge maçında açılan “başkomutan” pankartını unutarak Beşiktaş – Konyaspor maçındaki pankart ve sloganları “Spor sahaları siyasetin değil, sporun yapılması gereken alanlar” açıklamasıyla eleştirdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasında eksik alınan güvenlik önlemlerini eleştirmek yerine “ideolojik gruplara” karşı eleştiri yapması büyük şaşkınlıkla karşılandı. Süleyman Soylu,  “İşin üzüntü verici tarafı, özellikle dönem dönem spora siyaset karıştırma konusunda birtakım ideolojik grupların yoğunlaşmasını görüyoruz. Bu spor açısından son derece sakıncalı” dedi.
Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve SPor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanında katılan üst düzey komutanlara 81 ilin valisi de video konferans yöntemiyle eşlik etti.

Olaylı Maçta Neler Yaşanmıştı?

Geçtiğimiz Süper Lig sezonunu şampiyonlukla tamamlayan Beşiktaş, Türkiye Kupası şampiyonu Konyaspor ile Süper Kupa’yı kazanmak için Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Büyük bir kitle tarafından stadyumda takip edilen maç oldukça sert ve hızlı başladı. Konyaspor ilk yarıyı Traore’nin golüyle 1-0 önde kapattı. İkinci yarıda artan sertlik özellikle maçın son anlarında arttı. Beşiktaş’ın Cenk Tosun’la bulduğu golden sonra olayların geliştiği stadyumda taraftarlar sahaya inmiş, tribünden sahaya “kelebek bıçak” atılmış ve çeşitli ateşli maytaplar kullanılmıştı.

Bu olaylara istinaden Soylu, “Bu konuda sporu ana mercekten çıkarmadan hep birlikte meseleye yaklaşmak daha doğru olur. Gerek spor kulüpleri, yöneticiler, seyircilerimiz izleyenler, gerekse bu konunun tüm paydaşları açısından önemli bir döneme giriyoruz. Burada 6222 sayılı kanunla birçok kurum yetkilendirilmiş. Bu yetki çerçevesinde hemen hemen her kurum elinden geleni yapmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku