Gündem

İclal’e idam!


Gündem

2017’nin Ekim ayında İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli personelden bir ses yükseldi: Yılın ilk beş ayında hamile olarak hastaneye başvuran 115 çocuk ne emniyete ne de savcılığa bildirilmişti. 115 dediysem, toplam sayıyı bu sanmayın. Doğum yapmak üzere hastaneye gelen 250’ye yakın çocuktan 115 tanesinin kaydı yok. Yani kaydı olan 130 kadar çocuk istismarı vakası var. Hastane personeli İclal Hanım olayın peşine düşünce görev birimi değiştirildi. O pes etmedi, bilgiyi kamuoyuyla paylaştı.

Herkes ne mi yaptı?

Birkaç gün ah vah etti işte. İnanamayanlar, “yazıklar olsun”cular birkaç gün sonra sıradaki gündemle meşgul oluyordu. Zaten yer yerinden de oynamamıştı. Çocuklar ölmediği için besbelli… Hayatta olanlar hayatta olanlara merhamet duymuyor, illa trajik bir öykü arıyor. Halbuki 15 yaşında bir çocuğun anne olması başlı başına bir trajedi. Ama cinayet istiyor ses çıkarmak için, yaşı daha küçük olsun istiyor. Yüzüne baktıkça nefesi kesilsin, vicdanı sızlasın istiyor. Yüzünü göremediklerini hiç düşünmüyor.

Neyse…

CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Gamze Akkuş İlgezdi 115 hamile çocuk skandalıyla ilgili araştırma önergeleri verdi, komisyon kurulmasını ve tedbir alınmasını talep etti. Hükümette derin bir sessizlik… Ensar davasındaki gibi…
Nihayet dün davanın ilk duruşması görüldü. Yargılanan başhekim yardımcısı ve sosyal hizmet uzmanı suçlamaları kabul etmedi. Devir “suç işle, FETÖ’ye yık, kurtul” devri tabi. Mızıkçı çocuklar gibi, enselenince suçu en yaramaz olana at, topu al, oynamaya devam et. Bunlar da mahkemede o sihirli sözcükleri söyleyip “FETÖ kumpas kurdu” deyince, yurtdışı yasakları birden kalkıverdi. Mahkemeye gelme zorunlulukları da… Ne oldu biliyor musunuz? Olayı ortaya çıkaran İclal Hanım’a soruşturma açılmasına ve kadının mahkemeye zorla getirilmesine karar verildi.
Yüce Türk yargısı, kimi lise çağına bile erişmemiş 115 çocuğun istismarcısını ve onları adalete teslim etmeyen iki hastane yöneticisini korudu. Bunu emsal görecek başka istismarcıları yüreklendirdi. Ne yapalım şimdi, İclal Hanım’ı idama mahkum edelim mi?