İdam cezası geri gelecek mi? Binali Yıldırım açıkladı

0 2

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. O sorulardan bazıları:

HABER ALINAMAYAN KOMUTANLAR VAR MI?

Komutanlarımızla ilgili endişe edilecek bir durum yok. Durum tamamen kontrol altına alınmıştır. Kısa süre içinde komutanlarımız da görevlerinin başına geçecektir.

YAKALANAN ASKERLER VATANA İHANETLE Mİ YARGILANACAK? İDAM GÜNDEME GELECEK Mİ?

Malum vahim bir olayın sıcaklığı devam ediyor. Tutuklamalar, gözaltılar devam ediyor. İkincisi de bugün Yüce Meclis toplanacak ve işlenen bu suçun karşılığı yargı sistemimizde tanımlanmıştır. İdam cezası Türk Anayasası’ndan çıkarılmıştır. Yüce Meclis bugün toplanacak ve ülkenin bu ve buna benzer çılgınlıklarla karşı karşıya kalmaması için ne gibi ilave düzenlemeler yapılacaksa üzerinde çalışacağız. İlk bilgilere göre darbecilerden de 20 civarında ölen, 30’a yakın yaralı var. Bu rakamlar kesin değil. İlerleyen saatlerde gerçek rakamlar ortaya çıkacaktır. Fethullah Gülen’in bir terör örgütünün başı olduğu zaten bizim bildiğimiz ve MGK kararı da dahil her türlü iade talebini de yaptığımız birisidir. Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu adamın, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke dost değildir, Türkiye’ye karşı savaşım içindedir.

Cumhurbaşkanlığımızın Genel Sekreteri şu an evine gitmektedir. Cumhuriyet tarihinde bu yapılmış en büyük darbe girişimidir. Diğerlerinden farkı da bu darbe girişimine karşı vatandaşın darbe girişimidir.

Tankın üstüne çıkarak adeta linç edecek bir hiddetle üstüne gitmesidir. Güvenlik güçlerini beklemeden kıskıvrak gözaltına aldılar. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Bir kez daha millet, devletinin değerini bilmiştir, yanında yer almıştır.

Aşağı yukarı işin omurgasını, beynini oluşturan bütün isimler alınmıştır, kontrol altındadır. Bu bir müşterek çalışmanın ürünüdür. Kolluk kuvvetleri savcılarımızla eşgüdümlü olarak çalışmıştır. Darbe girişimine yeltenenlerle ilgili işlemleri gece boyunca geciktirmeden yapan bütün savcılarımıza teşekkür ediyorum. Bu ülkenin başkomutanı olarak Sayın Cumhurbaşkanımız ilk andan itibaren, ‘ölmek var dönmek yok’ demiştir ve noktayı koymuştur.

Gün boyu çalışmalar devam edecek. Bu hain girişime, kalkışmaya karışanların artık generalliği, amiralliği söz konusu değildir. Hainin de rütbesi olmaz.

Basın mensuplarının saldırıya uğraması

Paralel terör çetesi bu ülkenin bölünmesi, birliğinin beraberliğinin zarar görmesi adına kim ne faaliyette bulunmuşsa bunun hesabı sorulacak. Bunların hepsi biliniyor. Basın mensupları tabii geçmiş olsun. Basın mensuplarının görevi olayı milletimize aktarmaktır. Olayın stresi ile bazı yanlışlar yaşanmış olabilir, bunun için biz sizden özür diliyoruz. Olayın stresini kontrol etmek kolay değildir. Milletimize buradan çağrıda bulunmak istiyorum, zaman bir olma, birlikte olma, beraber Türkiye olma zamanıdır.

 

İstihbarat alınmış mıydı?

Bunların hepsi değerlendiriliyor arkadaşlar.

 

Meclis’in zarar görmesi

Biz büyük bir milletiz. Giden mal geri gelir ama can geri gelmez. Bizim canımızı yakan şehitlerimizdir.

 

İstihbaratla ilgili yeni bir düzenleme yapılacak mı?

Bu konunu bütün boyutları ele alınacak. Hiçbir şey atlanmayacak ama şu an o an değil. Şu an bu belayı def etmek ve başımıza saranlardan hesap sormakla meşgulüz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku