Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İdlib’e hava saldırısı: En az 14 ölü

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 İdlib’e hava saldırısı: En az 14 ölü
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırılarda çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu. Gözlemevi’ne göre, İdlib’e en az 10 hava saldırısı düzenlendi.

Rus savaş uçaklarınca düzenlendiği sanılan saldırılarda en az bir hastanenin isabet aldığı da gelen haberler arasında. Kent, muhaliflerin oluşturduğu ve El Kaide’nin Suriye’deki kolu olan Nusra Cephesi’nin ağırlığını koyduğu Fetih Ordusu’nun kontrolünde.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ABD ve BM tarafından “terör örgütü” olarak nitelendirilen Nusra Cephesi, Suriye’de üç ay önce ilan edilen ateşkese dahil edilmemişti.

Muhalif başmüzakereci istifa etmişti

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetinin Başmüzakerecisi Muhammed Alluş dün istifa etmişti.

Muhammed Alluş kararına gerekçe olarak, ülkesinde 5 yıldan uzun süredir devam eden iç savaşın sona ermesi amacıyla yürütülen barış görüşmelerinin başarısız olmasını göstermişti.

Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in (BM) desteği ile yürütülen görüşmeleri “zaman kaybı” olarak nitelendiren Alluş, görüşmelerin soruna siyasi bir çözüm getirmediğini, kuşatma altında yaşayan Suriyelilerin yaşam koşullarını da kolaylaştırmadığını belirtmişti.

Alluş, uluslararası toplumu da, Suriyelilerin yaşam koşullarını kolaylaştırmak için gerekeni yapmamakla suçlamıştı.

Suriye yönetimi ile muhalifler arasındaki kesilen barış görüşmelerinin ne zaman yeniden başlayacağı ise bilinmiyor.
Ülkede Şubat ayında ilan edilen ateşkes taraflarca sık sık ihlal edilmişti.

Suriye’de Mart 2011’de rejim karşıtı isyanla başlayan iç savaşta şu ana dek 280 bin kişi öldü, milyonlarca kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap