İğneden Korkarsanız Covid-19 aşınızı nasıl yaptırırsınız?

İğnelerden korkuyor ama aşılara inanıyor musunuz? Seni yakaladık!

0

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler aşı kampanyalarını hızlandırıyor, ünlülerin ve politikacıların aşı yaptırdığı videoları yayınlıyor ve insanları aşılarını uygun oldukları anda yaptırmak için küresel çabaya katılmaya teşvik ediyor.

Halk sağlığı uzmanları, sürü bağışıklığı denilen şeye ulaşmak için halkın en az yüzde 70 ila yüzde 80’ine aşı yaptırmanın önemli olduğunu söylüyorlar. 

Ama ya gerçekten iğneden korkuyorsan? Bazı insanlar için sebep oldukları acıdan korkmaktır. Diğerleri için bu mantıksız ama çok gerçek bir fobi.

Amerikan Psikiyatri Birliği başkanı Dr Jeffrey Geller, iğne veya enjeksiyon içeren tıbbi prosedürlerden aşırı derecede korkmanın teknik olarak tripanofobi olarak adlandırıldığını söyledi.

 

Geller, “Bazı insanlar ağrı korkusundan, bazıları bayılma korkusundan iğnelerden kaçınıyor” dedi.

 

“Ve bazı insanlar bayılıyor.”

ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nde Anksiyete Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde yardımcı doçent ve klinik direktörü Thea Gallagher, evrimsel bir temele sahip olabileceğini söyledi.

Gallagher, “Evrimci biyologlardan, vücudumuza giren sivri bir nesneyi görmenin hoşumuza gitmeyecek bir şey olmadığını biliyoruz” dedi.

Neyse ki, deneyimden geçmenize yardımcı olacak bazı basit ipuçları var.

 Perspektif içine koyun. Gallagher, aşı olmanızın nedenleri konusunda olumlu olun ve ağrıdan korkarsanız, kısa ömürlü olacağını unutmayın, dedi Gallagher.

 İki doz aşı alıyorsanız, Gallagher, “ilk aşının nasıl geçtiği ve bunu atlattığınız konusunda objektif olmayı” unutmayın.

 Bir destek görevlisi getirin. Bazı aşı siteleri buna izin verecektir. Sormak.

 Alanda sakin kalmanıza yardımcı olacak derin nefes alma veya diğer teknikleri uygulayın.

 Önceden bir şeyler yiyin ve su için; bayılma olasılığını azaltır.

 Size aşıyı yapan kişiye endişelerinizi anlatın.

“Oraya vardığında ‘Bak, iğneleri sevmiyorum’ diyebilirsin. Amerikan Halk Sağlığı Derneği’nin yönetici direktörü Dr Georges Benjamin, sağlık hizmeti sağlayıcıları buna alışkın” dedi. Konuş. Korkunuzu dile getirdikten sonra daha güvende hissedeceksiniz.

 Yatar pozisyonda aşılanmayı isteyin.

 Korkunuz yoğunsa ancak aşı olma konusunda güçlü hissediyorsanız, önceden profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Geller, bir terapistin yardımcı olmak için bilişsel-davranışçı teknikleri veya maruz kalma terapisini kullanabileceğini söyledi.

 Ve son olarak, utanmayın. İğne korkusu “utanılacak bir şey değildir. Dürüstçe geliyoruz, ”dedi Gallagher.

“Kaygı muhtemelen onu olması gerekenden daha büyük bir canavara dönüştürüyor”. “Kendini hırpalamaya değmez.”

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku