II. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’a cinsel saldırı davası

0 9

[ad_1]

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in minik oğlu York Dükü Prens Andrew’un, küçüklere yönelik cinsel rahatsızlık suçlamasıyla tutuklu bulunmuş olduğu cezaevinde 2019’da intihar eden ABD’li milyoner iş adamı Jeffrey Epstein ile ilişkisi ve cinsel rahatsızlık iddiaları bir kez daha gündeme geldi. Epstein hakkında şikayetçi olan Virginia Roberts Giuffre, 17 yaşlarındayken kendisine cinsel tacizde bulunmuş olduğu iddiasıyla Prens Andrew’a dava açtı.

New York’ta federal mahkemeye başvuran Giuffre, 2001 senesinde hemen hemen reşit değilken Prens Andrew tarafınca Epstein’ın uzun süredir beraber olduğu Ghislaine Maxwell’in Londra’daki evinde, Epstein’ın Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki malikanesinde ve Epstein’ın Virjin Adaları’nda haiz olduğu hususi bir adada olmak suretiyle toplamda 3 kez cinsel saldırıya uğradığını açıkladı.

Giuffre New York’taki ABD Bölge Mahkemesi’ne sunulan şikayetinde, 2000-2002 içinde 16 yaşından itibaren Epstein’ın cinsel istismarına uğradığını belirterek, ortalama 20 yıl ilkin 17 yaşlarındayken Epstein, Maxwell ve York Dükü Andrew’ın kendisini “açık yada zımni tehditlerle” ilişkiye zorladığını söylemiş oldu.

İlk duruşmanın Kasım ayında başlaması beklenirken, Prens Andrew’un sözcüleri ve avukatlarından hemen hemen mevzuya ilişkin herhangi bir izahat gelmedi.

ZENGİNLER DE EYLEMLERİNDEN SORUMLU TUTULMALI

Giuffre yapmış olduğu açıklamada, şunları söylemiş oldu:

“Prens Andrew’u bana yaptıklarından görevli tutuyorum. Güçlüler ve zenginler de eylemlerinden görevli tutulmalı. Ümit ederim öteki kurbanlar sessizlik ve korku içinde yaşamı sürdürmenin değil, sesini yükselterek ve hakkaniyet talep ederek yaşamını geri almanın mümkün bulunduğunu görürler.”

Giuffre’un avukatı David Boies ise şunları söylemiş oldu:

“Eğer bugün harekete geçilmezse, Prens Andrew’un eylemleri için hesap vermekten kaçmasına izin verilmiş olacak. Virginia, varlıklı ve kuvvetli insanların adalete hesap vermekten kaçtığı durumların önüne geçmeye çalışıyor.”

Dava kayıtlarında ise “Prens Andrew’un serveti, gücü, konumu ve bağlantıları, onun savunmasız, korkmuş bir evladı istismar etmesine olanak sağlamış oldu” ifadeleri yer aldı. Ek olarak, Andrew’un darp ve kasıtlı duygusal sorun vermekle de suçlandığı açıklandı.

PRENS ANDREW YALANLAMIŞTI

York Dükü Prens Andrew ve Giuffre’un 2001 yılından yan yana bir fotoğrafı ortaya çıkmış fakat Prens Andrew 2019’da İngiliz medyasına verdiği röportajda, Giuffre ile tanıştığını hatırlamadığını öne sürerek, cinsel istismar iddialarını reddetmişti. Epstein’ın davranışını “yakışıksız” olarak nitelendiren Andrew, arkadaşlıklarından pişman olmadığını söylemişti. Söz mevzusu ifadeleri ile tepki çeken Prens Andrew sonrasında yapmış olduğu açıklamada, cinsel rahatsızlık suçundan sabıkası olan Epstein ile arkadaşlığının, İngiltere Kraliyet ailesinin çalışmalarına zarar verdiğini söyleyerek, kraliyetteki üst düzey görevlerini bıraktığını açıklamıştı.

EPSTEIN CEZAEVİNDE İNTİHAR ETMİŞTİ

ABD’li milyarder iş adamı Jeffrey Epstein, 2002-2005 yılları aralığında reşit olmayan ve 14 yaşından minik onlarca kız çocuğuna karşı cinsel rahatsızlık ve istismar suçlamaları ile 6 Temmuz 2019’da New York’ta federal mahkemede hakim karşısına çıkarıldıktan sonrasında suçlu bulunarak cezaevine gönderilmişti. Epstein, tutuklu bulunmuş olduğu cezaevinde 10 Ağustos 2019’da intihar etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku