İİT’den Afganistan’daki taraflara diyalog çağrısı

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Kraliçe Bu Önemli Dünya Etkinliğine Katılma Planlarını Neden…

Uzayda bir iş gezisinde üçlüye bir mektup


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Suudi Arabistan’ın talebiyle Afganistan’daki durumu görüşmek suretiyle sürekli temsilciler düzeyinde Cidde’de muhteşem toplandı.


Toplantının kapanış bildirisinde, Afganistan halkını temsil eden tüm taraflara barışın tesisi için kapsamlı diyalog çağrısında bulunulmuş oldu.


Bildiride ek olarak, İİT Genel Sekreterliğinden üst düzey bir heyetin Afganistan’a gönderilmesi ve “teşkilatın, Afganistan’da sulh ve istikrar ile ulusal uzlaşıyı desteklediği” mesajının iletilmesi istendi.


İİT, Afganistan’ın tekrardan teröristlerin güvenli sığınağı olmaması için ülkedeki yeni yönetim ile internasyonal camiaya beraber emek verme çağrısı yapmış oldu.


Afganistan’da ne olmuştu?


ABD ile Taliban içinde Şubat 2020’de varılan sulh anlaşması çerçevesinde, bu yıl internasyonal güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

İİT'den Afganistan'daki taraflara diyalog çağrısı


Antak kalma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken, Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair yargı getirmedi.


Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.


Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin arkasından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku