İkinci Elde Fiyatlar Yıl Sonuna Kadar Dengelenecek

0

Otomobil sektöründeki arz-talep dengesi ile beraber döviz kurlarının yüksekliği sonucunda ikinci el otomobil fiyatlarında meydana gelen artışların bir süre daha devam edeceği sadece yıl sonuna kadar kademeli olarak daha dengeli bir seyir izleyeceği açıklandı.


2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, ikinci ele direkt tesir eden sıfır vasıta pazarındaki üstün dereceli yükselişlerin beklenen bir gelişme bulunduğunu söyleyerek “2020 senesinde pandemiden kaynaklı üretimin durması ile vasıta ithalatının yavaşlaması tüketici talebinin ertelenmesine niçin olmuştu. Üretimin normale dönerek tedariğin sağlanması ile beraber ertelenen talepler hızla karşılanmaya başladı ve sıfır vasıta satışları arttı. Bu durumun ikinci ele de bulunurluk ve dengeli fiyatlar açısından tesiri kaçınılmaz olacaktır” dedi.


İkinci el otomobil satışlarında ise Eylül ayında bundan önceki aya nazaran %15’e varan bir düşüş bulunduğunu sözlerine ekleyen Ülgür, “İkinci el pazarında, firmalar arası gerçekleşen satışı dahil etmezsek, son kullanıcıya meydana getirilen perakende satışlarında bu düşüşün daha yüksek bulunduğunu söyleyebiliriz.” dedi. Ülgür sözlerine şöyleki devam etti;


“Son 2 aylık dönem içinde tedarik problemininin yavaş yavaş sonlanacağını tahmin ediyorum. Sıfır vasıta pazarında arzın da artması ile kurlar yükselse dahi ikinci el vasıta fiyatlarında yükselme hız kesecektir. Sıfır vasıta ve ikinci el vasıta tutarları arasındaki değerleme oranı normale dönerek dengeye oturacaktır.

Dolayısıyla ikinci elde de fiyatlar yıl sonu itibariyle normalleşmeye başlayacaktır.” İkinci el pazarı 8 milyonu aşacaktır.


2019 senesinde ikinci el pazarının mükerrer satışlarla beraber 7.5 milyon adetlik hacme ulaştığını da sözlerine ekleyen Ülgür “Sıfır vasıta pazarında yukarı yönlü ivmenin devam edeceğini düşünüyorum. Bu yüksek performans ikinci el araçların fiyatlarını dengelese de, ikinci el pazarı kendi içindeki dinamiğine bağlı olarak tane olarak oldukca fazla etkilenmeyecektir.

2020 yılının toplam 8 milyonun üstünde satış adedi ile kapanacağını öngörüyoruz açıklamalarında bulunmuş oldu.

Haber: A. Said Itina

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku