İklim göçü artıyor: 2020’de 25 milyon kişi göç etti

0 20

[ad_1]


Kiminin toprakları kuraklığa yenik düştü, kiminin ise yaşam alanları sel ve taşkınlarla su altında kaldı. Bir çok besin yetersizliği sebebiyle sağlığını yitirdi.


Sığınmacı kamplarında artık iklim kaynaklı problemler sebebiyle evlerini terk edenlerin sayısı artıyor. Üstelik gelecek seneler için de tablo karanlık.


Dünya üstünde iklim değişikliğinin en fazla etkilediği kıta Afrika. Bölgedeki ısı artışları son yıllarda küresel ortalamanın 2 katına çıktı. Afrika’nın doğusunda 30 milyondan fazla insan için besin güvenliği ve temiz suya erişim büyük bir mesele.


Göçlerin sebepleri neler?


Küresel iklim değişikliği insanlığın ortak geleceği için en büyük tehditlerden. 2020 senesinde 94 değişik ülkeden 25 milyon şahıs iklim değişikliği sebebiyle göç etti. Bu göçlerin temelinde yaşamı derinden etkileyen ani hava değişimleri var. 


Şiddetli kuraklık, tarımsal verimin düşmesi, içilebilir suyun azalması ve deniz seviyesinin yükselmesi ile yaşam alanları yok oluyor.


Sığınmacı olarak kabul edilmemeleri tartışmalı bir mevzu


Yaşam alanları yıkıma uğrayanlar, yeni bir yaşam kurmaya çalışıyor. İklim değişikliği bölgesel krizleri de tetikliyor.


İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı Metin Çorabatır, insanların aç kaldıkları için yer değişiklik yapmak zorunda kaldığını söylemiş oldu.


“Çözüm o faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik olmalı. Siyasal istikrarı etkiliyor, ekonomiyi etkiliyor. Hepsi zincirleme.”


İklim değişikliği sebebiyle göç edenlerin ülkeler tarafınca sığınmacı olarak kabul edilmemesi ise tartışmalı bir mevzu.


140 milyon şahıs yaşamış olduğu toprakları terk etmek zorunda duracak


İklim değişikliği yüzünden yeni göç dalgaları da planlanıyor. Dünya Bankası tahminlerine bakılırsa 2050’ye kadar 140 milyon şahıs yaşamış olduğu toprakları terk etmek zorunda duracak.


En büyük göçü ise Sahra Altı Afrika, Cenup Asya ve Latin ABD verecek.


Haber: Ahmet Çakıcı


Kamera: Ufuk Ulusoy[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku