İklim zirvesinin ertelenmesi çağrısı

0 13

Çevre ağı, Kasım toplantısının ertelenmesi çağrısında bulunuyor, ancak birçok gelişmekte olan ülke ve ev sahibi ülke, iklim tehditleri karşısında baskı yapmaya söz veriyor.

Uluslararası bir iklim eylemi koalisyonu, COVID-19 pandemi kısıtlamaları dünyanın en fakir uluslarının tam katılımını engelleyebileceği için, bu Kasım ayında Glasgow, İngiltere’de yapılması planlanan çok önemli bir iklim zirvesinin ertelenmesi çağrısında bulunuyor. Ancak birçok gelişmekte olan ülke, zirveyi ertelemenin gezegen için tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söylüyor ve ilerlemek istiyor.

Zirve, 26. Birleşmiş Milletler Taraflar İklim Değişikliği Konferansı (COP26), ülkelerin küresel ısınmayı endüstri öncesi sıcaklıkların 1,5–2 °C üzerinde sınırlamak için 2015 yılında Paris’te bir anlaşma imzalamak üzere bir araya gelmesinden bu yana en önemli küresel iklim toplantısıdır. . Bu yılki zirveye katılan 196 hükümetin , şu anda dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri zorlayan aşırı hava koşullarını sınırlamak amacıyla sera gazı emisyonlarını geri çevirmeye yönelik yeni bir taahhütler turunu resmileştirmesi bekleniyor .

Birleşik Krallık’taki COP26 organizatörleri, erteleme çağrısına geniş katılımı sağlamayı amaçlayan tavizlerle yanıt verdi. UK yetkilileri anlattı Doğa COVID-19 aşı şimdi onlara erişimi olmayan heyetler için dışarı sevk edildiğini ve ilk iğneledi gün içinde başlayacağını. Ancak bazı gözlemciler, genellikle düşük gelirli ülkelere danışmanlık yapan ve Glasgow’a ulaşmada en önemli zorluklarla karşı karşıya olan sivil toplum kuruluşlarının (STK’lar) katılımının azalması nedeniyle yargılamaların adil olmayacağından hala korkuyorlar.

Dışlama riski

1.500’den fazla çevre grubundan oluşan küresel bir topluluğu temsil eden Uluslararası İklim Eylem Ağı-Uluslararası (CAN), 7 Eylül’de COP26 ile ilgili alarmı yükseltti. Koalisyon, gelişmekte olan ülkelerdeki STK’lar da dahil olmak üzere, aşı eksikliği ve pandemi kısıtlamalarıyla bağlantılı yüksek seyahat maliyetleri nedeniyle müzakerelere şahsen katılamayacaklarından endişe eden delegelerden çok sayıda şikayet duyduğunu söyledi. 

STK’lar özellikle katılamama riski altındadır ve onlar olmadan “kirleticiler üzerinde daha az harekete geçme baskısı, sonuçlar üzerinde daha az inceleme ve potansiyel olarak sulandırılmış iklim eylemi, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için daha fazla acıya yol açabilir” olabilir. CAN’ın Hindistan’ın Bangalore kentindeki sözcüsü Dharini Parthasarathy, diyor.

İklim aktivistleri, COP26’da çeşitli uluslar arasında temsilin adil olmayacağından endişe duyuyor. 

Bangladeş, Dakka’daki Uluslararası İklim Değişikliği ve Kalkınma Merkezi direktörü ve En Az Gelişmiş Ülkeler koalisyonunun danışmanı Saleemul Huq, gelişmekte olan ülkelerin hükümetlerinin pandemi nedeniyle artan konferans maliyetlerini ele almak için perde arkasında çalıştığını söylüyor. STK’larla ilişkili bazı bilim adamları ve aktivistler katılamayacak olsa da, Huq, gerçekten müzakere etmek ve iklim hedefleri belirlemekle görevli yetkililerin zirveye çıkmasını bekliyor.

Konferans, COVID-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelendi ve gecikmiş iklim eylemi konusundaki endişeleri artırdı. Geçen ay, BM Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli en son raporunu yayınladı ve önümüzdeki on yıllarda ciddi etkileri önlemek için şiddetli ve acil eyleme ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

Küresel güneydeki ada ülkeleri ve düşük gelirli ülkeler, şimdiye kadar agresif iklim eyleminin en ateşli savunucuları arasında yer aldı, çünkü küresel ısınmaya en az katkıda bulunanlar ve genellikle etkilerine karşı daha savunmasızlar. Şimdi dozların eşit olmayan küresel dağılımı nedeniyle düşük aşılama oranlarıyla mücadele ediyorlar , bu da COP26’ya seyahati daha zor ve daha maliyetli hale getiriyor. Birleşik Krallık, COP26 katılımcıları için karantina kurallarını gevşetti, ancak yine de yaklaşık 60 yüksek riskli ülkeden aşılanmamış delegelerin otel odalarında 10 gün boyunca tecrit etmesini şart koşuyor; bu ülkelerden aşılanmış kişilerin bile 5 gün karantinaya alınması gerekecek.

CAN, COP26’nın ertelenmesi için çağrıda bulunduktan sonra, Birleşik Krallık hükümeti, yüksek riskli ülkelerden gelen delegeler için otel karantinasının maliyetini karşılamayı kabul etti. Bir açıklamada, İngiltere’nin zirvenin atanan başkanı Alok Sharma, toplantının devam etmesi gerektiğini söyledi. “COP26 zaten bir yıl ertelendi ve hepimiz iklim değişikliğinin zaman kazanmadığının farkındayız” dedi. “İklim değişikliğinden en çok etkilenenlerin seslerinin duyulmasını sağlamak COP26 Başkanlığı için bir önceliktir ve gezegenimiz için bir şeyler yapacaksak, tüm ülkelerin ve sivil toplumun fikirlerini ve isteklerini Glasgow’a getirmesine ihtiyacımız var.”

Pek çok ülke henüz ağırlığını koymamış olsa da, bazıları zirvenin ertelenmesine karşı çıktı: bu hafta, küresel güneyde küresel ısınmanın etkileri konusunda önemli risk altında olan bir ülkeler koalisyonu olan İklime Hassas Forum, COP26’nın alması gerektiğini belirten bir bildiri yayınladı. planlandığı gibi ve şahsen yerleştirin.

Ve Küçük Ada Devletleri İttifakı için bir açıklamada Nature onun 39 üye zirvede yapmaya hazır olduklarını belirtti. Açıklamada, “Ertelemeden tek yararlananlar fosil yakıt endüstrisi ve gecikme eylemlerinden maddi kazanç sağlayan kişilerdir” denildi. “Özellikle geleceğimize karar vermede rol oynaması gereken en savunmasız ülkeler için kapsayıcı ve güvenli bir arena olan bir COP’a katılmayı umuyoruz.”

İklim değişikliği baskı yapıyor

Dünyanın dört bir yanından binlerce insanı çeken küresel bir iklim zirvesi düzenlemek, özellikle bir pandeminin ortasında önemli lojistik zorluklar sunuyor. Bu ölçeğin son toplantısı için 2019’da Madrid’de 26.700’den fazla kişi kaydoldu ve İngiltere, Glasgow’da yaklaşık 25.000 beklediğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta otel karantina masrafları karşılansa bile, Glasgow’a ve Glasgow’dan seyahat etmek hala birçok delege için bir zorluk teşkil edecek, diyor bir fizikçi ve birçok gelişmekte olan ülkeye danışmanlık yapan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Climate Analytics’in kurucularından biri olan Bill Hare iklim müzakerelerinde “Birlikte çalıştığımız hükümetlerin endişeli olduğunu biliyorum” diyor.

Buna ek olarak Hare, ekonomisi petrol ve gaza bağlı olan Suudi Arabistan gibi müzakereleri engellediği bilinen ülkelerin, COP26 sürecinin kusurlu olduğunu iddia etmek için yoksul ülkeler arasındaki temsille ilgili meşru korkuları kullanabileceğine dair korkular olduğunu söylüyor. “Patlayıcı olabilir.”

Washington DC’deki Yönetişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü başkanı Durwood Zaelke, pandemi sırasında birçok üst düzey uluslararası iklim toplantısının çevrimiçi ortama taşındığını, ancak COP26 gibi toplantıların aktivistler, bilim adamları ve müzakereciler arasındaki insan etkileşimlerinden kaynaklandığını söylüyor. 

Sanallaşmanın, özellikle internet bağlantılarının daha az güvenilir olduğu düşük gelirli ülkeler için zor olduğunu söylüyor. Zaelke, “Çok taraflı kontrollerin çok daha hızlı çalışmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var, ancak toplantılarımızı yapmakta zorlanıyoruz” diyor. “COVID, bu iklim yönetişimi makinesinin dişlilerine çok fazla kum koydu ve bu, işleri yavaşlattı.”

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku