İklimler değişiyor, dünya küresel ısınmaya teslim oluyor

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Yılda yalnızca bir tane satın alabilirsiniz!

Kediniz aşağıdaki 5 davranışa sahipse sizi çok seviyor…


Günlük yaşamı ciddi anlamda etkilemeye başlamış olan iklim değişikliğine karşı uzmanlar, doğaya karşı duyarlı olmanın önemine vurgu yapıyor. Küresel ısınma dünyayı teslim alıyor. İklimler değişiyor. 


Rusya’nın başkenti Moskova’da ısı üstün derecesi egale edildi. Finlandiya ve İsveç’in bazı bölgelerinde 1914 yılından bu yana en yüksek ısı kayda geçti. Şimal ABD da sıcak havadan nasibini aldı. İklim değişikliği, küresel averaj sıcaklıklarının yükselmesine niçin oluyor. Bu da kuraklık, düzensiz ve aşırı yağış şeklinde hava olaylarının sıklık ve sertliğini artırıyor. Naturel afetler kaçınılmaz hale geliyor.


İklim değişikliğinin tetiklediği felaketlerin başlangıcında da orman yangınları geliyor. Çevreciler, orman yangınlarının tesirini azaltmak için ağaç dikme çağrısı yapıyor. İklim değişikliği ile savaşım bilim adamlarına nazaran küresel çapta ele alınması ihtiyaç duyulan bir durum. Sadece bireyler de kişisel çabaları ile bu sürece destek olabilir. Bu çabaların başlangıcında da doğaya karşı duyarlı olmak geliyor.


Averaj ısı artıyor


Küresel ısınma sebebiyle averaj ısı artıyor. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak buz kütleleri eriyor. Bu şekilde olunca deniz seviyesi de yükseliyor. Veriler 1900’ün başından bu yana deniz seviyesinde tertipli artış yaşandığını ortaya koyuyor.


Küresel ısınmanın tetiklediği iklim değişikliği besin ve gıda kaynaklarında da düzensizliğe niçin oluyor. Sıcaklıkların yükselmesi, su kıtlığı, toprak erozyonu, nebat örtüsü kaybı ve orman yangınlarında artışa yol açıyor.


Yenilenebilir enerjiye yönelmek yaşamsal ehemmiyet taşıyor. Su kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalara da hız verilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku