IMF küresel büyüme görünümünü düşürdü

0

Uluslararası Para Fonu, küresel büyüme tahminini yüzde 5,9’a düşürdü. IMF ekonomistleri, koronavirüs Delta varyantının yayılması da dahil olmak üzere dünya ekonomisine yönelik kalıcı tehditlere atıfta bulundu.

Ekonomistler Salı günü, zengin ülkelerdeki türbülansın küresel görünümleri üzerinde ağırlık yaratmaya başladığını söyledi. ABD büyümesi için tahminlerini yüzde 7’den yüzde 6’ya indirdiler.

Analistler, kamu harcamalarındaki azalmaların, Çin için tahminlerini yüzde 8’e değiştirmelerini sağlayan faktörler arasında olduğunu söyledi. Japonya’da yüzde 2,4’lük bir büyüme öngörmede pandemi kısıtlamalarının ekonomik etkisine dikkat çektiler.

Ekonomistler, gelecek yıl için küresel büyüme tahminlerini değiştirmeyerek yüzde 4,9’da bıraktılar. Enflasyonun pandemi öncesi seviyelere dönmesini bekliyorlar. Politika yapıcıları yanıt vermeye hazır olmaları konusunda uyardılar.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku