IMF’den Afganistan kararı: Kaynaklara erişemeyecek

0 5

[ad_1]


Internasyonal Para Fonu (IMF) sözcüsü tarafınca meydana getirilen açıklamada, internasyonal toplumun görüşlerinin daima olduğu benzer biçimde IMF’ye rehberlik etmiş olduğu kaydedildi.


Açıklamada, “Şu anda internasyonal toplumda Afganistan’daki hükümetin tanınması mevzusunda bir netlik yok ve bunun sonucu ülke SDR’lere yada öteki IMF kaynaklarına erişemez.” ifadesi kullanıldı.


Afgan hükümetinin nakit rezervlerinin büyük kısmı ülke haricinde


Öte taraftan The New York Times’ın bugün piyasaya sürülen haberinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Taliban’ın IMF’nin gelecek hafta Afganistan’a sağlamayı organize ettiği 400 milyon doların üstündeki SDR tahsisini engellemek için çalmış olduğu kaydedilmişti.


Afganistan’ın Taliban’ın kontrolüne girmesiyle ülkeden ayrılan eski Afganistan Merkez Bankası (DAB) Başkanı Ecmel Ahmedi ise Afgan hükümetinin 9 milyar dolarlık nakit rezervlerinin büyük kısmının ülke haricinde tutulduğunu bildirmişti.


Ahmadi, bu paranın ortalama 7 milyar dolarının, tahvil, nakit, altın ve başka yatırım türleri halinde ABD Merkez Bankasında (Fed) tutulduğunu belirterek, geriye kalan kısmın da İsviçre’deki Internasyonal Ödemeler Bankasında ve başka internasyonal hesaplarda bulunduğunu kaydetmişti.


The Washington Post’un dün mevzuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde de Biden yönetiminin pazar günü Afgan hükümetinin ABD bankalarındaki rezervlerini dondurarak Taliban’ın ABD kurumlarında tutulan milyarlarca dolara erişimini engellediği aktarılmıştı.


Taliban’ın Afganistan’a hakim olma süreci


ABD ile Taliban içinde Şubat 2020’de varılan sulh anlaşması çerçevesinde bu yıl internasyonal güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.


Antak kalma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair yargı getirmedi.


Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.


Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin arkasından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku