İmparator penguen kolonileri tehlikede

0 7

İklim değişikliğinin İmparator penguenlerinin deniz buzu habitatını tehdit etmesiyle beraber, ABD Balık ve Yaban Yaşamı Servisi Salı günü, Nesli Çekince Altındaki Türler Yasası kapsamında tehdit altındaki türleri listeleme önerisini deklare etti.

Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden bir penguen ekolojisti olan Stephanie Jenouvrier, “İmparator penguenlerinin yaşam döngüsü, üremeleri, beslenmeleri ve tüy dökmeleri için gereksinim duydukları istikrarlı deniz buzuna haiz olmakla bağlantılıdır” dedi.

Salı günü Global Change Biology dergisinde gösterilen araştırma, mevcut karbon emisyonları ve iklim değişikliği oranlarında herhangi bir değişim yapılmazsa, 2100 yılına kadar İmparator penguen kolonilerinin %98’inin yok olma eşiğine itilebileceğini buldu.

2050 yılına kadar kolonilerin ortalama %70’i daha erken tehlikede olacak.

Yeni emek harcama , genel ısınma eğilimlerine ve küresel ısınma sebebiyle aşırı hava dalgalanmalarının artan olasılığına baktı. Ve 2016’da aşırı derecede düşük deniz buzu seviyelerinin, Antarktika’nın Halley Körfezi’ndeki bir İmparator penguen kolonisinde büyük bir üreme başarısızlığına yol açtığını kaydetti.

Jenouvrier, o yıl, penguen civcivlerinin su geçirmez erişkin tüyleri geliştirmeye zaman bulamadan mevsimlik deniz buzu dağıldığını ve ortalama 10.000 yavru kuşun boğulduğunu söylemiş oldu. Koloni hemen sonra iyileşmedi.

İmparator penguenler kış aylarında yalnızca Antarktika’da ürerler. Eksi 40 Fahrenheit (eksi 40 santigrat aşama) sıcaklıklara ve birkaç bin kuştan oluşan gruplar halinde bir araya toplanarak saatte 90 mil (144 kilometre) yaklaşan rüzgar hızlarına dayanırlar. Sadece kafi deniz buzu olmadan hayatta kalamazlar.

Kar amacı gütmeyen Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nin internasyonal program direktörü Sarah Uhlemann, “Bu penguenler iklim krizinden oldukca etkilendi ve ABD hükümeti sonunda bu tehdidin farkına varıyor” dedi.

ABD hükümeti, daha ilkin Şimal Kutbu bölgelerinde yaşayan ve bununla beraber iklim değişikliği ve deniz buzu kaybı sebebiyle tehlikeye giren kutup ayısı da dahil olmak suretiyle ülke dışındaki türleri tehdit altında olarak listelemişti .

İmparator penguenler – dünyanın en büyük penguenleri – şu anda ortalama 270.000 ila 280.000 üreme çifti yada 625.000 ila 650.000 kişidir. Tavsiye edilen sıralama, 60 günlük bir kamu yorumu dönemine açılmak suretiyle Çarşamba günü Federal Kayıt’ta yayınlanacak.

Kuşun listelenmesi, ticari amaçlarla ithal edilmesine karşı yasak şeklinde korumalar sağlar. Penguenler üstündeki potansiyel etkisinde bırakır, şu anda Antarktika’da etkinlik gösteren ABD deniz balıkçılığı tarafınca da değerlendirilmelidir.

Yaban yaşamı servisi müdür yardımcısı Martha Williams, “Bu Yönetim için öncelikli bir güçlük olan iklim değişikliği, dünya genelinde çeşitli türleri etkiliyor” dedi. Siyaset yapıcılar tarafınca bugün ve önümüzdeki birkaç on yıl içinde alınacak kararlar, İmparator penguenin kaderini belirleyecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku