İran, Kıbrıs’ta İsrailli işadamını öldürmeye çalıştı iddiası!

Sözcü, "Bu bir suç olayı değildi ve saldırının hedefi işadamı Teddy Sagi değildi" dedi.

1
Başbakan Naftali Bennett’in sözcüsü Matan Sidi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrailli milyarder Teddy Sagi’ye yönelik suikast girişiminin arkasında İran’ın olduğunu söyledi.
Sidi, “Kıbrıs’taki olayla ilgili olarak dün gece yayınlanan bazı bilgilerin aksine, güvenlik yetkilileri adına bunun İran’ın Kıbrıs’ta yaşayan İsrailli iş adamlarına yönelik bir terör saldırısı olduğunu açıklamanızı rica ediyorum” dedi.
Bennett’in sözcüsü, “Bu bir suç olayı değildi ve saldırının hedefi işadamı Teddy Sagi değildi.”
Daha fazla mesaj

İran’ın Lefkoşa Büyükelçiliği iddiaları yalanladı.

Sidi’nin yorumları, suikast girişiminin bir terör saldırısı mı yoksa Sagi ile Rus işadamları arasındaki bir iş anlaşmazlığının sonucu mu olduğuna dair karışık raporların ardından geldi. Sagi, suçlu olarak İran’ı işaret etti.
Savunma Bakanı Benny Gantz kısa süre sonra planlanan cinayetin “İran’ın İsrail hedeflerini hedef alan başka bir saldırganlık eylemi” olduğunu söyledi.
Gantz, Mavi ve Beyaz hizip toplantısında yaptığı açıklamada, “İran küresel ve bölgesel bir tehdit ve İsrail için bir meydan okuma olmaya devam ediyor ve vatandaşlarımızı ve İsrail Devleti’nin güvenliğini her yerde ve her tehdide karşı savunmaya devam edeceğiz” dedi. .
Dışişleri Bakanı Yair Lapid, “İsrailli işadamları dünyayı dolaşmaya devam edecek. Dikkatli olmaları ve talimatları dinlemeleri gerekiyor, ancak İsrail vatandaşlarını nasıl koruyacağını biliyor ve biliyor” dedi.
Kıbrıs Polisi, 27 Eylül’de Lefkoşa’da yaşayan çok sayıda İsrailli işadamını öldürmeyi planlamaktan 38 yaşındaki Azeri-Rus bir adamı tutukladı.
Kıbrıs Emniyet Müdürü Stelios Papatheodorou, “Elinde tabanca ve fişek bulunan bir kişi tutuklandı. Bu hassas bir dava, bu nedenle kapalı kapılar ardında tutukluluk talebi yapıldı” dedi.

Papatheodorou, “tüm olasılıkların” araştırıldığını da sözlerine ekledi.

Tetikçi tutuklanmadan önce yaklaşık 20 gündür Kıbrıs’taydı, önce Türk kontrolündeki kuzeyden bir araba ile geçti, ardından elektrikli scooter ile bir yaya geçidinden birkaç kez ileri geri gitti. Art arda iki araba kiraladı ve tutuklandığı sırada birinde susturucu bulundu.

İsrail basınında Pazartesi gecesi çıkan haberlere göre, Sagi, ismi açıklanmayan İsrailli yetkililer tarafından bir suikastçı tarafından hedef alındığı konusunda bilgilendirildi. Bu yetkililer, Sagi’nin Kıbrıs’tan kaçmasına ve zarar görmemesine yardımcı oldu.
Sagi’yi kimin uyardığı belirsizliğini koruyor, ancak Mossad muhtemelen Kıbrıs gibi yabancı bir ülkede faaliyet gösteren veya bu ülke hakkında bilgi veren isimsiz İsrail makamıdır.
Sagi, kumar yazılımı şirketi Playtech ve dolandırıcılık önleme şirketi SafeCharge’ın milyarder kurucusu ve Londra’daki Camden Market’in sahibidir.
80%
Awesome
  • Design
Yorumları Göster (1)

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku