İran’ın Petrol Parası Halkbank’a Akacak

Kamu bankalarından Halkbank, yine İran’ın doğalgaz parası ile gündemde.  ‘Türkiye-İran Uluslararası Yatırım ve Ticaret Arenası’ toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Sadegh Akbari, İran Merkez Bankası’nın talimatıyla Hindistan’daki bankaların ellerindeki parayı ‘kısa sürede’ Halkbank’a transfer edeceklerini açıkladı. Ancak toplam tutarın tamamının ne zaman aktarılacağını net olarak söylemedi.

Hindistan’daki rafineriler 2013 yılında Halkbank kanalını kapanmasının ardından İran’a yapacakları ödemeleri ülkelerindeki bankalarda tutuyorlardı. Hindistan Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı tavsiye sonrası Hindistan Petrol Bakanlığı rafinerilerin 30 Mayıs’tan başlayarak 3 ay içinde İran’a ait parayı transfer edebileceklerini bildirdi. Tahran yönetimi, ödemelerin Euro cinsinden yapılmasını istiyor. Hindistan rafinerilerinin ödemelerinin Halkbank’a aktarılmasını istemelerinin arkasında iki ülke arasındaki ‘pozitif bankacılık ilişkileri’ olduğunu söyleyen Akbari, ayrıca bu sayede Türkiye ve Avrupa ile ticaretlerini kolaylaştıracağını belirtti.

Ocak ayında İran’a yönelik ambargoların kalkmasına rağmen, uluslararası bankacılık sektörü ambargoyu ihlal ettikleri gerekçesiyle geçmiş yıllarda ödemek zorunda kaldıkları yüklü cezalar nedeniyle temkinli davranmaya devam ediyorlar. İran ile dolar cinsi ticarete izin verilmemesi ve New York finans sistemine dahil olmaması gibi halen süren kısıtlar nedeniyle Tahran’ın, uluslararası finans sistemine erişimi halen kısıtlı. Akbari, İran’a yönelik ambargoların kalkmasının ardından İran ve Türkiye Merkez Bankası arasındaki SWIFT hattının da yeniden açıldığını söyledi.

SWIFT bu yıl bazı İran bankalarını sistemine dahil ederek bu bankaların yabancı bankalar ile işlem yapabilmesinin yolunu açtı. İran bankaları Mart 2012’den bu yana Tahran’ın tartışmalı nükleer programı sonrası getirilen ambargolar nedeniyle uluslararası finans sisteminden izole edilmişti.

Halkbank’ın adı, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sırasında da benzer bir şekilde gündeme gelmişti. Şu anda ABD’de tutuklu olan 17 Aralık operasyonunun merkezindeki isimlerden İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf), Halkbank’tan yaptığı yüklü para transferleri ile altın ticareti ve meselenin İran bağlantısı gündeme getirilmişti. Ayrıca şu anda ABD’de tutuklu bulunan Zarrab’ın soruşturma dosyasında da 6 bankanın adının geçtiği ortaya çıkmıştı.

Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası