İşgalci İsrail Batı Şeria’da 3 evi yıktı bir Filistinli gözaltında

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Aktör Alec Baldwin pervaneli silah kazasında 1 kişiyi…

Delta’yla mücadele hiçe sayıldı! Avustralya’da…

İsrail, Filistinlilere zulmünü sürdürüyor. İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın El Halil kentine bağlı Sa’ir bölgesinde iş makinalarıyla baskın düzenlediğini Filistin resmi ajansı WAFA yazdı. Baskında Caradat ailesine ilişkin yapım aşamasındaki üç evin yıkıldığı ifade edildi. Yıkıma gerekçe olarak söz mevzusu evlerin inşa edilmiş olduğu alanın “C bölgesi” olarak gösterildiği, evlerin “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkıldığı kaydedildi.

BİR FİLİSTİNLİ GÖZALTINDA

Öte taraftan mahalli kaynaklar, İsrail güçlerinin yıkıma tepki gösterenlere ses bombasıyla müdahale ettiğini, bir Filistinlinin de gözaltına alındığını aktardı.

YÜZLERCE EV VE İŞ YERİNİ YIKTI

Filistinli kaynaklara bakılırsa, İsrail makamları yalnız geçen yıl işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ilişkin 500’ü aşkın ev ve iş yerini yıktı. Filistin ile İsrail yönetimi içinde 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi yönetimsel ve güvenlik olarak Filistin’e; yüzde 21’lik “B bölgesi”nin yönetimsel yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilmiş; yüzde 61’ini oluşturan “C bölgesi”nin ise “yönetimsel yönetimi ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu nedeni öne sürülerek çoğunlukla “C bölgesi”nde Filistinlilerin yeni bina yada genişletme emek harcaması yapmasına izin vermiyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku