İsrail: Filistin yönetiminin iade ettiği Covid-19 aşıları kusursuz

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Özet: Fenerbahçe Beko 74-76 Barcelona basketbol maç özeti…

ZTK maçları Bugün: 27 Ekim 2021 ZTK maçları ne zaman, hangi…

Filistin yönetimi, İsrail ile meydana getirilen 1-1.4 milyon dozluk korona virüs (Covid-19) aşı takası anlaşmasını İsrail’den gelen aşıların son kullanma tarihinin kısa süre içinde dolacak olması sebebiyle iptal etmişti. Filistin yönetimi, ortalama 90 bin dozluk ilk partiyi İsrail’e iade etmişti.

‘AŞILAR KUSURSUZDU’

İsrail Sıhhat Bakanlığı’ndan Filistin yönetiminin takas anlaşmasını iptal ederek aşıları iade etmesine ilişkin izahat geldi.

İsrail Sıhhat Bakanlığı, “Filistin yönetimine dün teslim edilen aşılar kusursuzdu. Tarihler biliniyordu ve her iki tarafça kabul edilmişti. Filistinlilere verilen aşılar, şu anda İsrail vatandaşlarına uygulanan aşılarla her yönden aynı” denildi.

Öte taraftan Filistin Sıhhat Bakanı Mai Alkaila dün yapmış olduğu açıklamada, İsrail’den gelen aşıların incelendiğini ve anlaşmada yer edinen özelliklere uymadığının tespit edildiğini belirtmişti.

TAKAS ANLAŞMASI

İsrail Başbakanlık Ofisi, İsrail’in 1-1.4 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısını Filistin’e göndereceğini açıklamıştı. Filistin yönetiminin ise Eylül-Ekim ayında alacağı Pfizer/BioNTech aşısını İsrail’e vereceği ifade edilmişti.

İSRAİL ELEŞTİRİLMİŞTİ

Filistinli yetkililere gore, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilerin yalnızca ortalama yüzde 30’u minimum 1 doz aşı aldı.

Erişkin nüfusunun ortalama yüzde 85’ini aşıladıktan sonrasında normale dönen İsrail ise Batı Şeria ve Gazze’deki 4.5 milyon Filistinli ile aşılarını paylaşmadığı için insan hakları örgütlerince eleştirilmişti.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku