İsrail güçleri ‘ruhsatsız’ deyip Filistinlilere ait binayı yıktı

0 18

[ad_1]

İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Silvan Mahallesi’nde Filistinlilere ilişik bir binayı ruhsatsız olduğu nedeni öne sürülerek yıktı. Silvan Topraklarını Müdafa Komitesi Üyesi Fahri Ebu Diyab yapmış olduğu açıklamada, İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi yıkım ekiplerinin polis eşliğinde Silvan Mahallesi’ne geldiklerini ve burada bir binayı yıktıklarını söylemiş oldu.

UYARI BİLE GÖNDERİLMEDİ

Ebu Diyad, Rimah ve Ali Avde adlı Filistinli kardeşlere ilişik iki kattan oluşan binanın, evvelinde herhangi bir uyarı gönderilmeksizin yıkıldığını belirtti. İsrail belediyesinin 10 senelik binayı “ruhsatsız” bulunduğunu gerekçe göstererek yıktığını sadece belediyenin aslına bakarsanız Filistinlilere ruhsat vermediğini ifade eden Ebu Diyab, şu ifadeleri kullandı:

”Bu yıkımlar biz Filistinlilerin Silvan ve Doğu Kudüs’teki varlığını tasfiye operasyonunun bir parçasıdır. Bizi Kudüs’ten atmak istiyorlar. Bilhassa Mescid-i Aksa’nın surlarına kısa bir mesafede olan Silvan Mahallesi’ni boşaltmak istiyorlar.”

İSRAİL SİLVAN MAHALLESİ’Nİ HEDEFİNE OTURTTU

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın güneyinde yer edinen Silvan Mahallesi stratejik öneme haiz. Mahallede ikamet eden oldukca sayıda Filistinli aile İsrail’in yıkım ve tehcir politikaları sebebiyle evlerini yitirme tehdidiyle karşı karşıya.

Silvan Mahallesi’nin Batın El Hava bölgesinde sayıları 86’yı gören Filistinli aileden toplam 725 şahıs, El-Bostan bölgesinde de 1550 şahıs evsiz kalma korkusu yaşıyor. İsrail, Batın El Hava’da Filistinlilere ilişik bazı evlerin “Yahudilere ilişik araziye” inşa edilmiş olduğu iddiasıyla boşaltılmasını istiyor. El-Bostan bölgesinde ise bazı evleri ve dükkanları “bayındır izni” olmadığı nedeni öne sürülerek yıkmayı planlıyor.

Filistinliler, Mescid-i Aksa’nın güneyinde yer alması ve oldukca sayıda Filistinliye ev sahipliği yapması sebebiyle Silvan’ın İsrail tarafınca hedef alındığını dile getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku