Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İstanbul Barosu: Hakimlerin Tasfiyesi Sivil Bir Darbe Girişimidir

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 İstanbul Barosu: Hakimlerin Tasfiyesi Sivil Bir Darbe Girişimidir
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Son düzenlemelerle yargının yürütmeye bağlanmaya çalışıldığını belirten Kocasakal, siyasi iktidarın mevcut tasarı ile hukuk güvenliğine son darbeyi vurmaya hazırlandığını söyledi.

İstanbul Barosu’nda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Kocasakal, ”Hukuken mümkün olmamasına karşın yeni bir anayasa yapma, bu yolla devletin rejimini, ülkenin üniter yapısını, Cumhuriyet’in niteliklerini yok etme gayreti, TCK 309. maddede yer alan Anayasa’yı cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu oluşturmaktadır. Buna destek olan herkes bu suça iştirak etmiştir.” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ümit Kocasakal, yüksek yargı değişikliğinin hukuk güvenliğine aykırı olduğunun da altını çizdi: ”Anayasaya ve hukuk güvenliği ilkesine açıkça aykırı olan tasarı ile yargıda artık sadece siyasi iktidara ‘yakın’ olanlar ‘cirit’ atabilecektir. Aynı tasarıda yer alan kayyım tayini ile ilgili düzenleme ile de mülkiyet hakkı tehdit edilmekte, iktidara biat etmeyenler üzerinde yeni bir sopa yaratılmaktadır.”

TBB: ADALET İÇİN TASARIYI GERİ ÇEKİN

Türkiye Barolar Birliği (TBB) de yüksek yargıda değişiklik öngören kanun tasarısına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yargıtay ve Danıştay hakimleri kanunla azlediliyor. Tarafsız ve bağımsız, adil yargılama yapabilen, hesap vermeye açık bir yargı talep ediyoruz. 78 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek yolu, adalet paydasında buluşturmaktır. TBMM’yi ve siyasi iktidarı, hukuka uygun davranmaya, sağduyulu olmaya ve görüşülmekte olan kanun tasarısını geri çekmeye davet ediyoruz.”

Yarına Bakış

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap