TÜRKİYE

İstanbul Havalimanı’nda maske satışları arttı


TÜRKİYE

Çin’den birçok sefer gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’nda bu memleketten gelen tarifeli uçakların yolcularının termal kameralarla denetimden …Çin’den birçok sefer gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’nda bu memleketten gelen tarifeli uçakların yolcularının termal kameralarla denetimden geçirilmesi tatbikine devam ediliyor.

Çin’den gelen yolcular, Sıhhat Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sıhhat Umumî Müdüriyeti ekipleri tarafından kurulan termal kameralarla taramadan geçirilirken, birtakım yolcular da korunmak için maske kullanıyor.

İstanbul Havalimanı’nda bulunan eczaneler, başta devletlerine dönen Çinliler olmak üzere birçok yolcunun esirgeyici maske isteklerine yanıt vermeye çalışıyor. Bilet süreçlerini tamamlayan yolcular, uçuştan evvel eczanelerden maske satın alıyor.

İstanbul Havalimanı’ndaki bir eczanede mesul yönetici olarak vazife yapan Eczacı Nurcan Erkul, esirgeyici maske satışlarında son 10-15 gündür önemli artış olduğunu söyledi.

Erkul, şunları kaydetti:

“Çin’e gidecek vatandaşlar evvelden 2-3 maske alırken, şu anda kutu kutu almaya başladı. Bu da satışlara önemli mealde yansımaya başladı. Corona virüsünden sonra 10 bin maske satışı oldu. Toptan isteyenler var. Şu anda maske bulmakta zorlanıyoruz, yetiştirmekte zorlanıyoruz. 100 maske bizi bir ay yönetim ederken, şu anda koli koli almaya başladık. 2-3 bin adedin bir günde bittiği oluyor. Ağır satış üzerine maske fiyatları iki katına çıktı. Satışların bu kadar çok olması karaborsaya da yansıdı. Sıhhatsiz ortamlarda üretilen maskeler piyasa sunulmaya başlandı.”