TÜRKİYE

İstanbul trafikte dünya 9’uncusu oldu


TÜRKİYE

Avrupa’nın en büyük navigasyon sistemleri şirketi TomTom’un 2019 yılı trafik yoğunluğu endeksinde İstanbul birinci ona girdi. Altı kıtaya …Avrupa’nın en büyük navigasyon sistemleri şirketi TomTom’un 2019 yılı trafik yoğunluğu endeksinde İstanbul birinci ona girdi.

Altı kıtaya yayılan 57 devletteki 416 kentte trafik yoğunluğunun ölçüldüğü araştırmada İstanbul 9’uncu olurken Ankara 100’üncü, İzmir 134’üncü ve Bursa 208’inci sırada mekan aldı.

Araştırma kapsamında ölçülen kentler arasında Kayseri, Türkiye’de trafik sıkışıklığının en az olduğu kent olarak tespit edildi.

2018 yılı datalarıyla karşılaştırıldığında trafik yoğunluğunda İstanbul ve Antalya’da yüzde 2, Ankara’da da yüzde 1 orantısında artış kaydedildi. İzmir, Bursa, Mersin, Konya ve Kayseri’de ise trafik yoğunluğunda yüzde 1’lik azalma oldu.

İSTANBUL YOL DURUMU (ANLIK)

TRAFİKTE KAYBEDİLEN DEVIR

Araştırmada laf konusu kentlerde trafiksiz ortamda sıradanda gerekli olan mühletin kaç katının trafikte geçirildiği de ölçüldü. Buna nazaran İstanbul’da sürücü ve yolcular sıradan mühletin yüzde 53 daha fazlasını trafikte geçiriyor. Bu nispet Ankara’da yüzde 32, İzmir’de yüzde 29 ve Kayseri’de yüzde 17 olarak kaydedildi.

Yerkürede ise trafiğin en sıkışık olduğu kentler sırasıyla Hindistan’ın Bengaluru (yüzde 71), Filipinler’in Manila (yüzde 71) ve Kolombiya’nın Bogota (yüzde 68) kentleri oldu. Trafiğin en açık olduğu kentler ise ABD’nin Greensboro-High Point (yüzde 9), İspanya’nın Cadiz (yüzde 10) ve ABD’nin Akron (yüzde 10) kentleri olarak sıralandı.

Araştırma umumunda trafik yoğunluğunun azaldığı kent sayısı 63 olarak belirlenirken 239 kentte trafik yoğunluğu daha da arttı. 2019’da yerküredeki sürücü ve yolcular trafikte ortalama 87 dakika kaybetti.